Заврши европската одисеја за РК Металург

Ракометниот првак на Македонија го заврши настапот во Лигата на шампиони. Металург во осминафиналето е елиминиран од хрватскиот Загреб на кого во клучните моменти од реваншот му беше потребна мала помош од судиите.

Металург на во Загреб отпатува со предност од еден гол по победата од 19:18 на првиот натпревар во Скопје, но на реваншот не успеа да ја задржи.

Домашните ракометари во првото полувреме стигнаа до водство и од 6 голови (11:5), но Металург бргу се врати во игра и до полувремето намали на 12:10.

Поголемиот дел од второто полувреме протиече со израмнета игра, се до 53-та минута кога при резултат 19:17, судиите го решија натпреварот со една контроверзна одлука и исклучување на Миркуловски.

Претходно беше исклучен и Марковиќ, па ракометарите на Загреб ја искористија предноста од 2 играчи повеќе и бргу направија предност од пет голови.

На крајот Загреб славеше со 26:21.

Најефикасни на натпреварот беа Мојсовски и Хорват со 7 постигнати голови, а на голот на Металург се истакна Станиќ со 12 одбранети удари.

24 март 2012 - 23:21