Вардарки јуришаат кон тронот, победен и Битигхајм

Без многу потешкотии, опоравени од поразот во Мец, ракометарките на Вардар запишаа нов триумф во главната фаза на Лигата на шампионите и со 16 освоени бода го осигураа првото место во групата за полесен ривал во следната фаза.

Почетното мерење на силите мина израмнето па после десет минути беше 5-5. Гостинките од Германија решија да организираат напади без голман но оваа стратегија цели 7 минути не им донесе гол, а Вардарки поведоа 7-5. Битигхајм на кратко успеа да израмни 7-7 а тогаш Лекиќ ја презеде одговорноста и пред крајот од првиот дел ја „изрешета“ противничката мрежа.

Јованка Радиќевиќ погоди од својата половина за конечни на паузата 13-8.

Во вториот дел, познати по својата упорност, Германките не се предаваа но едноставно немаа доволно капацитет да му се спротивстават на скопскиот тим.

Одбраната на екипата на Ирина Дибирова функционираше одлично а на голот стандардно добрата Лејно не дозволуваше изненадување. На средина од второто полувреме Вардар како да префрли во поголема брзина па отиде на +9 (24-15). Публиката беше задоволна и од погодоците на Сара Ристовска, Саздовска и Керамичиева.

На крајот конечни 30-22 за Вардар. Најефикасна на мечот беше Андреа Лекиќ со осум погодоци, Сара Ристовска даде четири а Цвијиќ и Пенезиќ кои добија помала минутажа запишаа по три гола. Во последното коло ракометарките на Вардар пред четвртфиналето, гостуваат кај Будуќност во Подгорица.