Вардар со -2 ќе брка фанјлфор во Полска

Македонскиот вицешампион не успеа да го добие силниот Кјелце на првата четвртфинална пресметка во Јане Сандански. Пољаците покажаа зошто се единствената екипа без ниту еден пораз во групната фаза од Лигата на шампионите.

Алекс Душебаев и Игор Карачиќ голгетерски го отворија мечот, а Шпанецот пропушти можност и за уште поубедлива предност откако не успеа да реализира во третиот напад.

Гостите во 11 минута стигнаа до израмнување 4:4, но Лазаров и Стоилов се погрижија одново да се вратиме на +2. Се играше цврст ракомет, со многу претпазливост во одбрана и беше тешко да се направи поголема предност од два гола разлика.

Вардарци направија неколку грешки во напад по што Кјелце притисна и успеа да врзе серија од 3:0 за нивно прво водство на мечот од 8:9 во 20 минута. Последните 10 минути од првиот дел беа потензични, а поради кошкање судијата му даде 2 минути на Токсиќ и на еден уште гостински ракометар.

До паузата Дибиров погоди еден од двата досудени седмерци за Вардар во првото полувреме и Горбок даде два гола од игра за 11:11 во првите 30 неизвесни минути.

Идентично како на стартот од мечот, Вардарци повторно пропуштија да влезат со серија од 3 гола. Горбок и Лазаров донесоа ново водство, но промаши Прибак. Штербик се разбрани во вториот дел и не им дозволи на Пољаците да постигнат погодок во првите 10 минути.

Откако погодија за 13:12 капитенот Лазаров го постигна и својот трет гол на мечот, а потоа асистираше до Стоилов кој лесно го измами чуварот и погоди за прва предност од 3 голови на мечот.

Избраниците на Раул Гонзалес не успеаа да се одлепат резултатски и потоа имаа лоши 6 минути во кои направија две грешки во напад и промашија уште два напади. Кјелце профитираше максимално и со серија од 4:0 стигна до нова предност во 49 минута од 15:16.

Во следните три напади се играше гол за гол. Стоилов погоди во три пати по ред, а првиот гол на средбата го имаше и Брумен. Тимур Дибиров кој немаше свој ден и не реализираше ниту еден гол од игра, направи грешка во додавање на 4 минути до крајот, а контрата на Кјелце им донесе предност од +2.

Полските ракометари имаа напад и за предност од 3 голови предност, но не успеаа да реализираат и конечниот резултат беше 20:22 за Кјелце.

Горбок со 5 и Стоилов и Карачиќ со по 4 погодоци беа најпрецизни кај Вардар, а Штербик го заврши мечот со 13 одбрани.

Реваншот во Полска е закажан за 19 април.

11 април 2015 - 20:39