Со срце на терен и без мисли за проблемите Вардар го суреди Пик Сегед

Шокантното соопштение од газдата на една недела пред мечот на сезоната, воопшто не им влијаеше на Вардарци. Момците на Парондо одиграа машки на првиот четвртфинален меч од Лига на шампиони, а тоа им донесе убедлива победа од високи 8 гола разлика.

Вардарци обезбедија многу значајна предност пред реваншот против унгарскиот првак која му дава за право да се надева на нов пласман во друштво на најдобрите 4 екипи од континентот.

Иако фаворитската улога ја имаа гостите, сепак Вардар одново покажа кој е газда во Скопје и успеа да го декласира тешкиот противник со 31:23.

Само првото полувреме се покажа дека ова ќе биде тешка и незвесна битка која резултираше со предност на Вардар од +2 (14:12). Се играше агресивен ракомет на двете страни со многу надмудрување и долги напади, но Вардар беше помотивиран и во еден момент имаше +5.

Криштопанс, Карачиќ, Скубе и Дибиров заедно со одбраните на Милосављев и поддршката од полната сала како ветер во грб беа носители на играта. По рамноправната игра овие момци беа најзаслужни за серијата од 5:1 и водството од 8:4, 9:5, па 11:6.

Унгарците не се предаваа лесно, но си имаа работа со многу мотивиран, инспириран, а веројатно и лут Вардар кој во второто полувреме беше незадржлив. Иако беа ослабени без повредениот Дисингер, заминатиот Борозан и тазе повратникот по долга пауза Горбок, тоа не се почувствува на терен.

Вардарци беа максимално фокусирани и посветени да се вратат во Келн и кога земаа залет во последните десетина минути од мечот, ракометарите на Пик Сегед само вадеа топки од мрежа.

Во 50 минута беше 24:21, но потоа следуваше феноменална серија од 5:0 со која го торпедираа противникот. Малку беа шокирани гостите на крајот, па уште примија гол и во последните секунди. Проектил на Криштопанс.

Токму Летонецот заедно со Карачиќ беа најдобри на мечот со по 8 гола, Скубе пстигна 6, а Милосављев бранеше одлично и оствари 10 интервенции.