Победа на Вардар за чекор кон четвртфинале

Актуелниот европски првак ја оправда фаворитската улога против Пиг Сегед потешко од очекувањата. Шоу на Тимур Дибиров кој го наполни голот на Унгарците со 11 погодоци.

Вардар стигна до многу важна победа против Пиг Сегед со која останува лидер на табелата во групата А со 3 бода пред Нант кој загуби од Загреб.

Унгарскиот вицепрвак од секогаш важи за незгоден противник па така беше и сега. Натпреварот беше тежок и неизвесен речиси во сите 60 минути, а на полувреме резултатот беше 16:14.

Клучните моменти за триумф се случија во последните две минути кога гостите ризикуваа и играа без голман, а Шишкарев и Карачиќ го искористија празниот гол за победа од 34:30.

Тимур Дибиров блесна со 11 погодоци и промаши само еднаш, а Лука Циндриќ постигна 7. Штербик го заврши мечот со 6 интервенции, а Милиќ со 5.

Следниот викенд Вардарци му гостуваат на Нант и доколку победат, математички остануваат први. Во случај на пораз, директен пласман во четвртфинале ќе можат да обезбедат во последното коло со Висла Плоцк на домашен терен.

18 февруари 2018 - 19:00