Нов убедлив пораз на Македонија

Македонската ракометна репрезентација со висок пораз од 10 гола разлика ја стартуваше втората групна фаза против фаворитот Словенија. Се забележува напредок во играта и поголема желба и борбеност, но и немоќ против уште еден поквалитетен противник.

Стартот на денешната четврта средба на Македонија на Светското првенство во Египет воопшто не совпаѓа со високиот пораз на избраниците на Данило Брестовац кои на крај можеби и не заслужија конечни 21:31.

Но Словенците влегоа како фаворити на овој дуел и одиграа немилосрдно второ полувреме во кое полека и трпеливо ја градеа предноста за да крај да ни го нанесат третиот пораз, а воедно и дебакл.

Она што мора да се издвои во нашата игра е подобрувањето и поголемата самодоверба во напад, која за жал траеше само една третина од мечот.

Македонија одигра одлични 20 минути во кои имаше предност од 2 гола разлика, а беше подобра и во одбрана каде на стартот најмногу се истакна Никола Митревски со неколку јаки интервенции.

Стоилов беше добро покриен на пикерската позиција, но Лазаров не грешеше од седум метри, а светла точка во тие мигови беше Филип Талески кој конечни се ослободи и реализираше брзи три гола.

Словенците израмнија на 9:9 и направија серија од 4:0 за водство од 13:9 на полувреме. Тоа беше период во кој го загубивме ритамот, а бројот на технички грешки повторно ни беше многу поголем од противникот.

Второто полувреме продолжи лошо исто како и крајот на првото, а тоа Словенија го искористи и ја зголемуваше предноста која потоа беше недостижна за нашите ракометари.

Брестовац некаде во 40-та минута го седна да го поштеди Лазаров и им даде шанса на помладите кои се бореа да се вратат резултатски, но не успеаа да дојдат под -6.

Прв стрелец во нашиот табор повторно беше капитенот со 5 гола, Кузмановски имаше 4, а Талески 3. Солидна партија имаат Митревски со 8 и Томовски со 5 одбрана, но Лесјак беше фантастичен со 16 интервенции и заслужено беше прогласен за играч на мечот.

Претпоследниот натпревар го играме против Русија в петок со почеток од 15:30 часот.