Металург се пласираше во Лигата на шампиони

Екипата на Металург го победи норвешкиот Хаслум со 30:20 и повторно избори пласман за групната фаза од ракометната Лига на шампиони.

Откако вчера на полуфиналето од квалификацискиот турнир го победија Алпла Хард сп 25:19, денес ракометарите на македонскиот шампион Метлаург славеа нова победа во Норвешка и се пласираа во Лигата на шампиони.

Ракометарите на Металург доминираа уште од самиот почеток и на полувремето водеа со 16:8, а во второто полувреме стигнаа и до двоцифрена предност и на крајот конечниот резултат гласеше 30:20.

Најефикасни на денешниот натпревр беа Наумче Мојсовски и Филип Миркуловски со по осум голови.

Металург ќе се натпреварува во групата Ц против Силкеборк, Киелце, Горење, Шамбери и Санкт Петерсбург. Натпреварите од ракометната Лига на шампиони ќе започнат на 26 септември.

9 септември 2012 - 18:23