Металург падна во финишот

Металург по втор пат загуби од Киелце. Ракометниот првак на Македонија во финишот прокоцка голема предност и загуби минимално со 21:20 на гостувањето во Полска.

Металург одигра одлично прво полувреме и најмногу благодарение на 11-те одбрани на Станиќ, имаше предност од +6, а на паузата замина со предност од 8:12.

На стартот од второто полувреме следеше пад во играта на Металург и ракометарите на македонскиот шампион за десет минути постигнаа само еден гол, а во средината на вториот период домаќините и поведоа со 15:14.

Во трилер-завршницата Металург поведе со 19:20, а Јурецки израмни на 20:20, но во следниот напад домаќините ја искористија грешката на Металург и во контра напад Јурецки ги постави конечните 21:20.

Најефикасни на натпреварот беа Јурецки и Мојсовски со по шест голови, а Станиќ натпреварот го заврши со 17 одбрани.

Следната недела Металург ја пречекува екипата на Шамбери.

24 ноември 2012 - 20:15