Белгиски навивачи направија хаос на стадионот на Вест Хем

Во 4. коло од Лига Европа, Вест Хем со 2-1 го совлада белгиски Андерлехт. „Чеканите“ водеа со два гола предност веќ во 30’ минута, а гостите намалија од пенал во 89-та минута. Нередите на гостинската трибина се хајлајтс од овој дуел.

Во текот на мечот Вест Хем - Андерлехт, гостинските навивачи во неколку наврати кршеле столици и ги гаѓале домашните приврзаници. Исто така фрлале и десетина бакљи кон навивачите на Вест Хем а кога полицијата се обидела да ги раздвои навивачите на двата тима, повредени биле неколку полицајци.

Андерлехт веднаш после мечот објавил соопштение во кое го осудил агресивното однесување на своите навивачи, му се извинил на Вест Хем и најавил отворање случај со цел да се открие кои биле изгредниците кои направија хаос кај гостинскиот сектор на стадионот на лондонскиот клуб.

14 октомври 2022 - 10:56