Кошаркарите немаа до крај сили против европскиот шампион

Македонската кошаркарска репрезентација забележа уште еден пораз во пресрет на Европското првенство, но овој пат во самиот финиш не успеавме да го сопреме актуелниот европски шампион, репрезентацијата на Шпанија.

Нашите кошаркари одиграа слабо прво полувреме во кое Шпанија имаше целосна контрола. По првиот период тие водеа со 21:13, а на полувремето Шпанците заминаа со високо водство од +17 (38:21).

По паузата, избраниците на Пипан ги консолидираа редовите и воспоставија рамнотежа на паркетот, а водството на Шпанците полека се топеше. Третиот период го добивме со 24:13, а предноста на Шпанија се намалуваше и во последната четвртина.

На седум минути до крајот со серија од 7:1 Македонија израмни на 54:54, но потоа следеше нов период на доминација на домаќините кои возвратија со 10:0 и на три минути до крајот водеа со 64:54, a kонечниот резултат гласеше 66:61.

Илиевски постигна 14 поени, Чековски 11, а Мекејлеб, Дамјан Стојановски и Гечевски по 10. Најефикасен на натпреварот беше Марк Гасол со 17 поени.

20 август 2013 - 23:11