Стефан де Врај излезе голем професионалец

Најспецифичната тренерска одлука во последното коло од Серија А беше онаа на Симоне Инѕаги, кој беше во искушение дали да го стави во игра својот најдобар дефанзивец? Без него слаби во одбрана, со него пенал (веројатно ненамерен) за тимот со кој догодина ќе игра во ЛШ. Холанѓанецот во солзи.

За Стефан де Врај ова не можеше да биде еден обичен натпревар. Тој знаеше дека ова ќе му биде последен меч за Лацио и тоа против неговиот иден клуб Интер. Знаеше дека ако победеше или одиграше нерешено ќе го однесеше Лацио во ЛШ, а со Интер следна одина ќе играше во ЛЕ.

Сè на сè многу притисок и хаос во главата на еден од најбараните дефанзивци во Европа кој летово како слободен играч од Рим се сели во Милано.

Де Врај побара од Инѕаги да биде да терен и одигра цврство во одбрана во свој стил, а единствената грешка која ја направи беше стартот врз Икарди во 77-ма минута со кој Интер израмни на 2:2, а 4 минути подоцна го сврте резултатот.

Во 84-та минута во обид да стигне до потребниот нерешен резултат за ЛШ, стратегот на Лацио го извади Де Врај и го стави Нани, а Холанѓанецот го доживеа поразот како трагедија. Парадоксална, ама вистинита слика, пласманот во Лига на шампиони не му ја намали тагата.

Неговите солзи покажа дека е голем профеисоналец кој не сакаше да се збогува со клубот и навивачите на ваков начин. Глупаво е да му замерат за пеналот. И на друг можеше да му се случи во обид да со сопре Икарди, стрелецот број 1 во Серија А, заедно со Имобиле.

21 мај 2018 - 11:07