Реал Мадрид се избламира со третолигаш

Сензација во 16 финалето од Копа дел Реј каде Кралевите дозволија да бидат елиминирани од третолигаш и тоа со пресврт и плус со играч повеќе. Тимот се вика Aлкојано, ако ви значи нешто.

Aлкојано го пречека 13 кратниот европски првак на стадионче со капацитет од 4.850 седишта, помал од Тумбе Кафе, ама затоа го посрамоти за сите пари и го исфрли од Купот на Шпанија со резултат 2:1.

Зидан се реши на гостувањето да пушти комбиниран состав, ама кога виде што го снајде после доцна му беше. Кралевите имаа водство со голот на Милитао во 45-та минута, но домаќините не се дадоа и на 10 минути до крај израмнија со голот на Солбес по што мечот се решаваше во продолженија.

Во 110-та минута домаќините останаа со играч помалку откако Лопез беше исклучен, но во 115-та се изборија за историски успех и преку Казанова ги посрамотија ѕвездите на Реал.

Зидан во игра ги внесе Бензема, Асенсио, Азар и Крос, ама џабе. Човекот кој го реши натпреварот за глава се држеше откако го даде голот. Не му се веруваше што направи.

20 јануари 2021 - 23:39