Рекордот на Рома со Манчестер, Баерн и Барселона

Во новата историја од Лигата на шампионите, ниту една друга екипа не примила минимум 6 гола од три екипи. На Рома тоа и успеа во рок од 8 години, а топката од голот на тие средби, голманите ја вадеа 20 пати.

Сè почна на 10 април 2007 година кога Римјаните предводени од Тоти, Де Роси, Мансини и Вучиниќ отпатуваа на Олд Трафорд по триумфот над Јунајтед од 2:1 во Рим. Одмаздата беше немилосрдна, а на семафорот стоеше 7:1. На Дони му се наредија Смит, Руни, Евра и по два пати Роналдо и Карик. За Рома стрелаше Де Роси.

Седум години потоа, нова седмица и тоа на Олимпико во Рим од баварската машинерија. Тимот на Гвардиола на полувреме имаше 5:0 со головите на Левандовски, Геце, Милер и Робен кој даде два. Во второ полувреме на листата на стрелци се запишаа и Рибери и Шаќири. Утешниот гол за Рома го постигна Жервињо.

По само една сезона стигна и третиот неславен резултатот од екипа за која Руди Гарсија рече дека е од друга планета. Барселона - Рома 6:1.

25 ноември 2015 - 17:41