Агонија во 120-та минута која екипа од Северна Ирска ќе посака да ја избрише од меморија

Линфидл е рекордер во Северна Ирска со 56 домашни титули, но никогаш нема заиграно на ниту едно европско натпреварување. Како ли ќе се утешат дечкиве после тоа што им се случи синоќа? Втор летен одмор не ги оправа.

4.742-те гледачи на стадионот Виндсор Парк во Белфаст, веројатно и денеска не се свесни што им се случи во самиот финиш од плејофот во Конференциската лига.

Го имаа в раце првото историско учество во Европа и на крај го загубија на невиден пацерски начин.

На гостувањето против Рига одигра 2:2 откако примија гол во 95-та минута, а дома прокоцкаа нешто што не смееа да си го дозволат.

По 90 минути фудбал кој заврши без голови, Линфилд го отвори резултат во 104-та минута, доволен за групна фаза.

Последната 120-та минута од мечот е приказна за себе. Тргнаа во контра 4 на 1 да го затворат и од готово направија вересија.

Прво се посрамотија пред гол, а 15 секунди подоцна си постигнаа трагедија од автогол за 1:1. Мечот мораше да се одлучува на пенали кои ги добија гостите од Литванија со 2:4.

Линфилд има неверојатни бројки, како на пример вкупно 110 првенствени титули и куп трофеи и заедно со помалите купови брои над 200 трофеи.

Но синоќа не успеа да испише нова страница која тешко дека ќе успее да ја преболи.

26 август 2022 - 15:12