Уште многу пред да му биде противкандидат на Обама, Меккејн ја освојува американската јавност (на двете страни) со својата неверојатна приказна како американски војник кој неколку години преживува во виетнамски затвор, и како републиканец кој го крева својот глас против републиканците. Повеќе

Агонијата на работење во Њујорк тајмс

Од доаѓањето на Трамп на власт Њујорк тајмс ги живее едни од најславните моменти во својата историја. Освен што стана столб на свесноста и новинарството, Тајмс успева да собере и 130.000 нови дигитални претплатници месечно. Проблемот е што славните моменти никако да се префрлат врз внатрешното функционирање на весникот. Повеќе

Обраќање до Зукерберг од работничката на Фејсбук што живее во гаража

Во нешто кое без претерани внатрешни дилеми може да се толкува како ишарет на Зукерберг кон можноста да се кандидира за претседател на САД во 2020, првиот човек на Фејсбук тргна на турнеја низ САД за да "научи за надежите и предизвиците на луѓето" низ земјата. Дел луѓето што работат во Фејсбук порачуваат - а нас да нè прашаше? Повеќе

Сложни Германци дизел не ги бие

Фолксваген, Ауди, Порше, БМВ и Мерцедес во 1990-те формираат таен картел за соработка на тема заобиколување на прописите околу загадувањето од дизел, објавува Шпигел. Повеќе

Зошто не можеш демократите сериозно да ги сфатиш околу Русија

Како што објаснува магазинот Политико, тие се во право околу заканата што Путин ја претставува за американската демократија. Ама грешат за речиси сè останато. Повеќе

Речник

Набрзинка / Daily

NetRoulette

Галерии
Пожарите низ Јужна Европа
Пожарите низ Јужна Европа
МБА - Селска лига
МБА - Селска лига
Дронстаграм 2017
Дронстаграм 2017
Како се составува Порше 911 турбо С
Како се составува Порше 911 турбо С
Сигурно и тој не верува во инстант-карма
Сигурно и тој не верува во инстант-карма
Кит Ричардс најави нов албум на Стоунси
Кит Ричардс најави нов албум на Стоунси
Кара Делевин вс. екстремно лути крилца
Кара Делевин вс. екстремно лути крилца
Орвил или што ќе добиеш ако ги споиш Офис и Ѕвездени патеки
Орвил или што ќе добиеш ако ги споиш Офис и Ѕвездени патеки
Галичко частење ручек
Галичко частење ручек

Offside

Кој би можел да му падне на Вардар во плејофот од ЛШ

По синоќешниот триумф од 1:0, Вардар ќе има многу работа на реваншот во Копенхаген за да се избори за сензација, но резултат е поволен, а љубопитноста голема за да видиме што би се случувало понатаму ако на 2 август добиеме уште еден празник за славење. Повеќе

Off Cafè

Не е совет од Инстаграм модел, туку од Питер Мекинон, јутјубер со над 840 000 следачи, чиишто клипови содржат бескрајно многу трикови за подобро снимање, без тоа да чини колку стан во Центар. Добро, освен инвестицијата во добра камера, другото се само финти. Повеќе

BookBox

Зошто на планетава се зборуваат толку многу јазици?

Во моментов во светот се зборуваат околу 7.000 јазици. Понекогаш и на сосема мали територии - на пример нa островот Макелуа во Јужниот Пацифик, кој е долг 100 а широк само 20 километри, се зборуваат 40 различни не дијалекти, туку одделни јазици. Зошто толку многу? Повеќе