таг: златко калински

Една година без царот во етер

Добро е понекогаш човек да се потсети што гледал и за што пишувал лани, преклани... Немаме за жал можност да го слушаме и величаме и во иднина, ама затоа може да се потсетиме и да го одбележиме. Една година преноси без Златко Калински. Повеќе

Калински и Болт за последен пат

Преносот од градското дерби меѓу Атлетико и Реал не беше последното уживање со легендарниот Златко Калински. Неговиот магичен глас, створен за спортско коментирање имавме привилегија да го чуеме и доцна синоќа. Го коментираше финалето на 100 метри на СП во Лондон, кое за жал не мина во знакот на Усеин Болт. Тој заврши трет и најави дека по ова Светско атлетско првенство заминува во пензија. А сега претворете се во уши. 6 минути емотивен и поетски опис за најдобриот на сите времиња и одлепување од микрофонот со солзи. Повеќе

Болт и Пандев со коментар на Калински

4.469 луѓе досега се потпишаа на петицијата во која се бара кралот на спортското коментаторство да го коментира финалето од ЛШ во Кардиф. Финалето на 3 јуни без него нема да биде финале. Кус и убав пресек со гласот на Калински и неколку факти за него. Повеќе

Го сакаме Калински на бис во финалето од ЛШ во Кардиф

Почна со натпреварот Тетекс - Дубочица во Тетово во 1977-та, заврши 40 години подоцна со Реал – Атлетико во студиото на МТВ. Тајната во коментирањето на Калински лежи во неговиот магичен глас со кој на ист начин може да ви долови одбојка во школо и финале на Светско првенство во фудбал. Повеќе

Последниот пренос во кариерата на Златко Калински

Бардот на македонското спортско новинарство, Златко Калински на вечерашниот дуел меѓу Атлетико Мадрид и Реал, за последен пат беше во коментаторското столче затоа што после 42 години професионална кариера, заминува во пензија. Му посакуваме мирно и ведро пловење во пензионерските денови. Заслужи! Повеќе

Најновите поетски стихови на Златко Калински

Со породилни маки Арсенал успеа да изедначи против Баерн Минхен, рече Калински за време на осминафиналниот дуел од ЛШ минатата недела. Синоќа ја коментираше Порто - Јувентус со што ја надополни Фејсбук страницата која прави компилација од неговите легендарни коментари. Повеќе

Последните поетски фрази на Калински

Откако Португалија и Франција ја спуштија завесата на ЕП 2016, Тони Стојановски му се заблагодари на Златко Калински и му посака пријатни мигови во пензија. Следно големо натпреварување е Мундијалот во Русија 2018, но без гласот на коментаторската легенда која се има инфицирано со овој занает на мечот меѓу Тетекс и Дубочица вo 1977-ма. Повеќе

Калински и коментарот за трката на Болт

Легендарниот коментатор на МТВ уште еднаш ја потврди тезата дека тој е доктор за настапите на Усеин Болт, а неговиот колега Душко Кораќ за оние на Јелена Исинбаева. Повеќе

За 2.000-от пренос Усеин Болт ми трчаше пред очи
Интервју со Златко Калински

Радиофоничниот глас на Калински ќе оди во етер уште две и пол години. Би сакал да коментира со уште тројца вардарови легенди, по дома гледа снукер, а зад себе има и одбојкарска кариера која била пресудна за првиот пренос во кариерата. Повеќе