таг: виган

Што сè се случуваше во хаосот меѓу Виган и Сити

Највредниот фудбалски состав на светот кој по 27 кола има само еден пораз во Премиер лигата, беше шокиран од третолигаш во ценетиот ФА Куп. На дисциплинската комисија во федерацијата им се отвори многу работа. Повеќе

Најголемиот талент кој Фергусон го видел стана второлигашки бандит
Рејвел Морисон

Во 2011-та Рејвел Морисон бил ѕвезда во младинците на Јунајтед и човек поради кого Фергусон не го приметувал Погба. Французинот сега вреди 90 милиони фунти а Рејвел игра во втора лига. Зошто? Повеќе

Собирал шишиња во Еквадор, па стана омилен играч на „Олд Трафорд“

Кога добил фудбалски повик да се пресели во престолнината Кито, мајка му и брат му собрале пари за автобуска карта, а татко му неколку дена не знаел каде е син му и го барал за да му помага со шишињата. Повеќе

Најзаразната навивачка песна стигна и на Европското
Северно Ирците ја донесоа

Секогаш досетливите Ирци и Северно Ирци уживаат во Франција. Вториве преземаа една ретро песна после која сите сакаме нивниот напаѓач Вил Григ да даде гол на Европското. Повеќе

Е мој судија

Енди Вулмер, еден од подобрите англиски судии сосема случајно со пета отвори контра за Виган кој во истата акција постигна гол против Шефилд Јунајтед. Мечот заврши 3-3, така што штетата на Вулмер (17-та секунда) помина со помалку притужби. Повеќе

Фудбалерот што не стави булка

По повод денот на сеќавањето (11-ти ноември), сите фудбалери во англиските лиги, како и остатокот од земјата, на своите дресови ставаат црвена булка во знак на сеќавање на сите загинати британски војници. На годинешното одбележување, еден фудбалер одби да стави булка. Пред јавноста да побара линч тој ги објасни своите причини. Повеќе

Какво е чувството да покосиш противнички тренер?

Џони Расел од англискиот Дерби го потсети тренерот на Виган Уве Рослер на неговите играчки денови. За среќа, Рослер е добар и нема скршеници. Повеќе

Мартинез го напушти Виган

Младиот шпански стратег кој направи историски успех со екипата на Виган со која го освои ФА Купот, по 4 години одлучи да си замине од клубот. Повеќе

Иднината на англискиот фудбал

Млад, брз и снаодлив. Крилото на Виган, Калум Мекманаман кој беше најдобар играч на финалниот меч од ФА Купот во кој аутсајдерите направија сензација и го посрамотија тимот на Манчестер Сити, се наметнува како еден од најталентираните играчи на островот. Повеќе