таг: видео снимка

Обезбедувањето на претседателот на Бразил криво што судијата не гледал ВАР

Аргентинците уште не можат да го преболат поразот од вечниот ривал Бразил, но за едно се сигурно во право: главниот судија на мечот мораше да погледне видео повторување на две многу спорни ситуации. Повеќе

Гаљардини од Интер на мобилен му покажуваше за пеналот на судијата

Додека се играа две мега дерби средби во Англија меѓу Јунајтед и Ливерпул и Сити и Челси кои завршија досадно 0:0, во Италија Фиорентина и Интер одиграа луд меч со дури 6 погодоци. Повеќе

Во Мексико судија 8 минути гледал ВАР, не можел да се одлучи

На мечот меѓу Гвадалахара и Толука (1:0) во Мексико ниту ВАР системот не помогнал да се донесе 100% исправна одлука. Пред крајот од мечот Толука можела да израмни, топката се нашла на самата гол линија па судијата 8 минути гледал на ВАР (во Мексико нема систем "око соколово"). Повеќе

ВАР проработи, да живее ВАР

Системот за видео-асистенцијана арбитрите секој ден влијае на исходите на дуелите од Светското и има многу докази дека е од корист за правичност на теренот. Повеќе

Што правиме кај што нема ВАР снимка за судиите?

Опни го по нога, па ако види судијата види, ако не... Повеќе

„Градски“ има видео систем каков што Зенит не видел

Луѓето од Вардар не знаат да се пофалат ниту кога има работи за фалење па мора да дознаваме од странски медиуми кога станува збор за наш домашен стадион. После се жалат како медиумите пишувале само неубави работи. Повеќе

Историски момент во фудбалот, првпат досуден пенал по видео снимка

На Светското клупско првенство кое во моментов се игра во Јапонија, на мечот Атлетико Национал - Кашима, унгарскиот судија Виктор Кашаи реши да прегледа забавена видео снимка од еден дуел и да досуди пенал врз основа на виденото. Ова е историски момент и првпат на официјален меч се користи забавена видео снимка. Повеќе

Судијата кој се послужи со видео е казнет од ФИФА

Аргентинскиот судија Херман Делфино ќе биде запаметен во историјата како првиот арбитар којшто сменил одлука откако ја видел телевизиската снимка од спорниот момент. Повеќе

На најголем душман не би му го сторил тоа
За првпат се огласи Валбуена за уцените на Бензема

По неколку неделен молк за скандалот со видео снимката со чие објавуање Бензема го уценуваше, конечно се огласи и главниот актер, фудбалерот на Лион, Метју Валбуена. Повеќе