таг: веселин вујовиќ

Анегдотата на Вујо мајсторе кога играл за Барса

Веселин Вујовиќ е прочуено ракометно тренерско име кое во Македонија најмногу го знаеме по две нешта: темпераментот и нераскинливата врска со Комити. Во него има и уште нешто будалесто, за кое и самиот е свесен. Повеќе

Германски маскоти застанаа на гол за да го тролаат Вујо

Селекторот на Словенија Веселин Вујовиќ на неодамнешното Европско беше бесен поради судењето на мечот против Германија за која беше досудено пенал во финишот и во знак на протест застана да брани. Германците направија пародија од целата таа напната ситуација. Повеќе

Брилијантен тајм аут на Вујо

Словенците ја изненадија Шпанија со 5 гола разлика и ги замрсија работите во нашата група. Веселин Вујовиќ експлодираше со следниов совет: „Ако Кањељас те издрибла, ќе те убијам и тебе и себе, одма тука на место.“ Повеќе

За Словенците Начевски е крив што лошо им судат

Словенечките медиуми не можат да се помират со некои спорни судиски одлуки на нивна штета. Целата јавност од оваа земја гласно бара од своите репрезентативци денес да се појават на паркетот со Црна Гора ама да бидат статисти и така да заврши целата лакрдија. Словенечкиот портал Ekipa24.si оди до таму што во архивата ископале видео на кое Вујовиќ како тренер на Вардар се степа со судијата Ѓорѓи Начевски за време на едно дерби со Металург во Скопје. Според нив, наводно сега татко му на Ѓорѓи, Драган, којшто ги делегира судиите му враќа вака на Вујо. Повеќе

Словенија размислува предвреме да го напушти Европското

Словенечката јавност веќе неколку дена не може да се помири со судиските одлуки за кои смета дека ја „осакатиле“ нивната репрезентација. Од тамошниот сојуз најавуваат заминување од Хрватска. Повеќе

Сјаен мотивационен говор на Вујовиќ за медал

Ракометарите на Словенија ја освоија бронзата на Светското првенство во Франција откако ја совладаа Хрватска со 31:30. Најзаслужен за овој историски успех на „Змајчеки“ беше селекторот Вујовиќ кој на 10 минути пред крајот одржа еден говор како генерал пред битка. Хрватите во тие моменти имаа неверојатни осум голови предност. Повеќе

Нова врвна реклама, овој пат од Словенците

Ракометната репрезентација на Словенија го сними најдинамичниот спот за Олимписките Игри во Рио де Жанеиро. Под наслов „Pripravljeni na vse“ (Спремни за секој), избраниците на Веселин Вујовиќ демонстрираа на што се подготвени во Бразил. Повеќе

Нова средба на Вујо и Комити

Последната нивна средба беше емотивна кога лани Kомитите се збогуваа со Кале, храмот на ракометот, а на Веселин Вујовиќ му приредија спектакл кој потоа се обиде да го опише на пресот. На 10 декември, Вардар повторно го пречекува Загреб во СЕХА лигата, а овој пат се очекува нов голем пречек во Јане Сандански за нивниот миленик. Повеќе