таг: валентино роси

Најпознатите спортски моменти на силен дожд

По повод 22 март, Светскиот ден на водата признаен во Обединетите Нации, и спортот има што да каже. Незаборавни и епски моменти на силен град кои не ги спречија спортистите да тераат по свое. Повеќе

Суеверието во спортот - глупост или има нешто

Врската меѓу спортот и суеверието постоела отсекогаш. Од познатиот бакнеж на Блан на ќелавицата на Бартез, ритуал кој ги водеше Французите пред секој меч до титулата Светски шампиони 1998-ма, па сè до суеверијата на Тајгер Вудс, Мајкл Џордан, Рафа Надал. Повеќе

Кариерата на славеникот доктор Валентино Роси

Најдобриот мотоциклист на сите времиња, Италијанецот Валентино Роси денес слави 38-ми роденден и е решен по рекорден 10-ти пат да се качи на светскиот мотоциклистички врв. Повеќе

Насловните во Италија на денешен ден пред 19 години

На 31 август 1997-ма во Брно, Чешка се возеше една од последните етапи на Светското првенство во Мотоциклизам во класата до 125 к/см. Го освои 18 годишниот Валентино Роси од Асприља кој до денес освои 9 Мундијали и е единствен пилот во историјата на овој спорт со освоена титула во четири различни класи. Повеќе

Лоренцо е светски првак, Докторот не успеа

Што беше до него, Валентино Роси го направи, тоа што не беше до него не се оствари. Лоренцо по петти пат стана светски шампион по денешниот триумф на патеката за ГН на Валенсија. Повеќе

Валентино Роси или Хорхе Лоренцо, кој ќе ја освои титулата?

И покрај тоа што на последната трка сезонава во Валенсија Роси ќе стартува последен поради инцидентот со Маркез минатиот викенд, Италијанецот има какви такви шанси да ја освои титулата. Што вели пресметката? Повеќе

Роси го турна Маркез на сред трка

Марк Маркез ја заврши трката во Сепанг, откако Валентино Роси го клоцна на сред трка. Докторот за казна ќе стартува како последно пласиран на затворањето на сезоната во Валенсија, а бодовите освоени во Малезија му останаа валидни во борбата за титулата. Повеќе

Хуман гест на „Докторот“

Мото ГП ѕвездата ја оствари својата цел со автомобилот кој самиот го дизајнираше за да помогне во една болница во Италија. Повеќе

Најдобрата Мото ГП трка на сите времиња

Дури и да не сте љубител на мотори и никогаш во животот да немате слушнато за Валентино Роси и Хорхе Лоренцо, ова видео ќе го изгледате во еден здив и ќе барате по ТВ програмата кога следен пат ќе има мото трка на телевизија. Видео