таг: тв права

Астон Вила е нов премиерлигаш и ќе заработи 160 милиони фунти

Во игра на нерви, клубот од Бирмингем го совлада Дерби Каунти на Френк Лампард и после три сезони се враќа во елитното друштво, подвиг за кој ќе добијат огромна сума на пари. Повеќе

Погребна пародија на стадионот на Алавес, погребан фудбалот

Виторија-Гастеиц е голем град во автономната покраина Баскија. Таму игра Алавес, клуб кој е многу сакан од локалното население кое се противи на понеделничкиот термин за фудбал. Повеќе

Колку пари ќе заработи секој клуб од Премиер лига за сезона 2016/2017

Најбогатата лига во светот која дели колач од ТВ права вреден 5,5 милијарди фунти, ги прави богати и клубовите кои ја напуштаат лигата, па така на пример еден Сандерленд фаќа џаде во втора лига со 100 милиони фунти или 50 помалку од шампионот. Повеќе

Да го делиме колачот рамноправно, инаку нема фудбал

Шпанските прволигаши треба да потпишуваат нови договори за телевизиските права, но доколку тие се прават по стариот модел, а тоа е пола да оди кај Реал и Барселона, тогаш ништо од бизнисот. Повеќе

Премиер лигата е побогата од БДП на 54 земји

Најскапата фудбалска лига во светот има повеќе пари од Бруто домашниот производ на Таџикистан како 141 земја во светот, но не и од Македонија која е четири места погоре со 9,576 милијарди долари во оваа категорија на споредување. Повеќе

Премиер лигашите потрошија скоро милијарда фунти за засилувања

Англиските клубови не го урнаа рекордот во јануарскиот преоден рок, но сезонава ги поместија границите во трошење за трансфери на годишно ниво. Италијанците изминатиов месец потрошија половина помалку од нив, а Французите една четвртина. Повеќе

Британците 15 минути без преносот од Ел Класико

Поради телевизиските права кои во Британија не дозволуваат пренос на странски фудбал во периодот од 14:45 до 17:15, целото дерби ќе доцни на островот. Повеќе

Премиер лигата не сака вие да ја пренесувате на интернет

Како што Мундијалот мина со десетици илјади видеа од головите снимени и објавени на Вајн, Твитер и слични сервиси, така се очекува да започне и новата сезона од Премиер лигата. Повеќе

Распределбата на парите во Шпанија и Англија

Години наназад разликата помеѓу двата шпански гиганти, Барселона и Реал Мадрид и останатите клубови (со исклучок на Атлетико Мадрид) е огромна, а уште поголема е разликата помеѓу парите кои тие ги земаат од ТВ права. Еве како изгледа распределбата во Шпанија споредена со онаа во Англија. Повеќе