таг: турски фудбал

Луда завршница во Турција каква што никогаш немало

Нови правила за голманските дејствија има во многу спортови. За оние кои не знаат, од минатото лето при ударот од 11 метри (пенал), голманот мора да остане со едната нога на линијата до самиот удар (народски не смее да излагува со двете нозе). Повеќе

Ни Фалкао не се дава, ај ти

Ај што даде победнички гол во 57’ минута за 2-1 за Галатасарај против Денизлиспор, туку 33-годишниот Колумбиец Фалкао кој преживеа неколку тешки повреди и операици, спринташе 70 метри во самиот финиш како да му е последен меч. Повеќе

Голман во Турција смисли јак штос за веренички прстен

Улухан Арслан е голман на турскиот нисколигаш Ордуспор. Пред еден меч договорил интересна сцена со навивачите и соиграчите која што ја реализираше по крајот на натпреварот. Девојка му Мелиса Јилдиз во шок. Повеќе

Турскиот тренер кој ги шамара играчите

Дали ова го смета за мотивациски говор или само ги мачи поради тоа што лошо изиграле во прво полувреме, не навлагаме. Човеков е за на психијатрија. Повеќе

25.000 навивачи на Галатасарај 6 часа го чекаа Фалкао на аеродром

Турскиот фудбал стварно е уникатен. Никаде на свет нема таков порив масовно да се дојде на аеродром, на плоштад, на автопат, за да се сретне новото засилување на клубот. Повеќе

Елмас е еден од најбогатите трансфери во турскиот фудбал

Центарфорот на турската фудбалска репрезентација Ченк Тосун, е фудбалер кој направил најголем трансфер од турски во друг клуб, а веднаш зад него е нашиот Елмас кој е пред имиња како Арда Туран, Муса Со, Демба Ба, Ченгиз. Повеќе

Најубавата промоција на дрес доаѓа од турско село

Секое лето клубовите ја претставуваат новата опрема за новата сезона. Често тоа го прават со фотосесија од фудбалерите или со некаква друга акција. Tурскиот Трабзонспор се реши за нешто сосема поинаку. Повеќе

Епскиот пречек на ново засилување - Дариус Васел во Анкара

Во јули 2009 година англискиот центарфор Дариус Васел од Манчестер Сити премина во турскиот клуб Анкарагучу. Дојде како реномиран шпиц кој игра за репрезентација. А кутриот претходно не гледал на Јутјуб како на аеродром се пречекуваат засилувања во турските клубови. Пребледе. Повеќе

Промашувањето на сезоната бидна во Турција

За време на мечот Јени Малатјаспор - Аланјаспор, Абубакар Камара, шпицот позајмен од Фулам во Малатјаспор при резултат 1-0 ја сруши физиката и сите нејзини закони. Гостите брзо потоа израмнија на 1-1. Повеќе