таг: тифози

Излив на расизам од тифозите на Лацио

Пред дербито Милан - Лацио (1-0), стоперот на Римјаните, Ачерби изјавил како се подобар тим и доаѓаат во Милано по сигурна победа. На сето тоа, Бакајоко од Милан прво учтиво го разменил дресот со Ачерби пред крајот од мечот, а подоцна иронично го покажувал пред своите навивачи со соиграчот Франк Кеси. Повеќе

Паролата на Јувентините за Макс Алегри

Во ситуација кога со месеци се збори дека ќе биде заменет те со Зидан, те со Конте, те со Гвардиола, тренерот на Јувентус фасцинантно ја спреми екипата за најважниот меч во сезоната и се врати после негатива од 0-2. Тифозите застанаа во негова одбрана. Повеќе

Песната на тифозите на Милан за Пјонтек

Напаѓачот на полската репрезентација се најде на сите насловни страни по медиумите во Италија откако синоќа имаше врвен настап за Милан против Наполи. Навивачката група Curva Sud веќе смислила една нова песна за него. Повеќе

Лацијалите славеа роденден на клубот, полицијата ја прекина забавата

Околу 2.000 тифози на римски Лацио се собрале на плоштадот „Либерта“ со цел да ја прослават 119-годишнината од основањето на нивниот миленик, но полицијата морала да реагира поради наводно нарушување на јавниот ред и мир. Повеќе

Последната желба пред смртта на еден стар навивач на Јувентус

77-годишниот Марио Стефанини починал минатиот четврток. Со оглед на тоа што цел живот навивал за Јувентус, на негово барање семејството околу капелата и црквата излепило некролози на кои пишувало кога ќе биде погребот и последната негова желба. Повеќе

Да чекаш рефрен за да се стресе вулканот Везув

Откако врзаа неколку сезони во елитната Лига на шампиони, навивачите на Наполи едвај чекаат да ја видат мушамата која што се тресе на сред терен и рефренот од химната на ЛШ: The Champiooooooons! Повеќе

Хулигани на ЦСКА Москва настрадаа во римското метро и во тепачки низ Рим

Како и во 2014-та кога ЦСКА Москва гостуваше во главниот град на Италија, така и синоќа стотици навивачи на рускиот клуб предизвикале нереди од кои на крајот сами го извлекле подебелиот крај. Повеќе

Прекрасните кореографии на дербито Интер - Милан

Двестедваесет и второто издание на Дерби дела Мадонина поубаво изгледаше на трибините отколку на теренот. Навивачите на Милан и Интер со недели работеле на преубавите кореографии кои ги кренаа синоќа на „Сан Сиро“. Повеќе

Песната поради која на навивачите на Јувентус ќе им ја затворат трибината

Големото ривалство и омраза на релација тифози на Јувентус - тифози на Наполи кулминира секогаш кога ќе се сретнат овие два клуба. На последното дерби изминатиот викенд шампионот победи 3:1 но триумфот остана во сенка на расистичките извици од навивачката трибина. Повеќе