таг: судиска грешка

Најапсурдниот корнер во историјата на фудбалот

Тешко може или не може да се дојде до заклучок зошто судијава го поништи голов и досуди корнер кој всушност не постоеше. Нема никаква логика. Она што се гледа на видеово е нафрлена топка, статива, па гол, а овој корнер свирна. На мечов меѓу Бангладеш и Малдиви дефинитивно имаше потреба од ВАР. Повеќе

Литванскиот селектор кој со право збесна и удираше по маса

Во решавачкиот меч за пласман во четвртфинале, Литванија претрпе голема судиска неправда откако при резултат 76:75 не беше досуден контакт со обрачот од страна на францускиот центар после второто промашено слободно фрлање. Селекторот на Литванија Даиниус Адомаитис беше бесен како рис на пресот. Со право би се рекло. Повеќе

Добро судијава свесно го поништи голов?

На толку судии и технологии, во шкотскиот второлигашки фудбал се случи најсрамното поништување на апсолутно регуларен гол кој се гледа од Марс. Топката влезе во гол, мрежата се стресе, играчите славеа, а линискиот судија му сугерираше на главниот да го поништи и да досуди аут. Замислете голов да го чекате за добивка?  Повеќе

Наполи ги објави сите судиски грешки во корист на Јувентус сезонава

Јувентус ги стави рацете на пехарот за рекордното седмо скудето по ред и чека само и официјално да биде прогласен за шампион. Од најголемиот конкурент во Неапол вчера прикажаа зошто се бесни на судиите. Повеќе

Еврогол на Сити поништен - никој не знае поради што

Манчестер Сити синоќа му гостуваше на Кардиф во ФА Купот. Поведоа „граѓаните“ 0-1 со голот на Де Брујне во 8’ минута, а во 26’ Бернардо Силва упати ракета од 16-ина метри и постигна неверојатен погодок. Линискиот судија крена знаменце веројатно мислејќи дека Лерој Сане од офсајд влијаел врз играта и ја допрел топката. Повеќе

Кога судиите грешат и со ВАР

Речиси да нема коло во Серија А каде сите 20 екипи можат да бидат раат што се однесува до судењето. Понеделничките изданија на весниците стандардно се полнат со бројот на спорни и скандалозни судиски одлуки кои само продолжуваат и не се намалуваат. Повеќе

Судија призна дека направил кардинална грешка во бараж за Светско

Романскиот судија Овидиу Хатеган рекол дека се срами за катастрофалниот привид на мечот од баражот за пласман на Светско меѓу Северна Ирска и Швајцарија кога влијаеше на резултатот. Повеќе

Како судиите го упропастија божиќното дерби Голден Стејт - Кливленд

Вориорси го победија Кливленд во меч во кој не играа Стеф Кари и Ајзеа Томас поради повреди. Арбитрите направија неколку кардинални грешки. Повеќе

Уште една кардинална грешка од истиот судија во Шпанија

Контроверзниот судија којшто му поништи чист гол на Меси на дуелот Валенсија - Барселона на Местаља (топката три метри во голот), сега му го зема скалпот и на Тенерифе откако го свирна најкриминалниот пенал во сезоната. Повеќе