таг: судија

Судијата кој ја судеше Бразил - Германија (1:7) стана тренер на Саламанка

Од Светското првенство 2014, до шпански третолигаш во Сегунда Дивизион Б. Ова би можела да биде парабола за кој било фудбалер кој играл на Мундијалот пред 5 години, но не се работи за тоа. Повеќе

Со сиот памет покажа ВАР, а го немаат воведено

Царот на колото се вика Раул Орско и суди во боливиското фудбалско првенство. Арно ама понекогаш и самиот не знае што суди. Го викна линискиот нешто на муабет и потоа влезе некако напалено на терен мисли ЛШ суди и ги крена рацете за ВАР, само уште да имаше ВАР во Боливија. Потоа се сецна и виде невиде пенал свирна, па овие го промашија. Каша попара ситуација. Повеќе

Обезбедувањето на претседателот на Бразил криво што судијата не гледал ВАР

Аргентинците уште не можат да го преболат поразот од вечниот ривал Бразил, но за едно се сигурно во право: главниот судија на мечот мораше да погледне видео повторување на две многу спорни ситуации. Повеќе

Ќе ве чекам ја пола саат стап да барате

Како деца баравме стап или камен за да ја решиме оваа проблематична ситуација, со тоа што ризикот со камен беше голем да не ти се врати во глава. Исто и друга топка беше во игра, ама па знаеше и таа да се закачи :). Повеќе

Шампион на колото - покажа со рацете ВАР одлука, а немаат ВАР

Колумбискиот судија Вилмар Ролдан (викаат дека бил најдобар судија во тамошната лига), на мечот Букараманга - Санта Фе во првата дивизија, се консултирал со помошникот линиски судија после што со рацете гестикулирал пенал по прегледан ВАР. А во Колумбија уште нема ВАР. Повеќе

Судија не му давај црвен жити очи

Играчот на Динамо Брест Александар Нојок на мечот со Астана го држел за рака судијата да не му покаже црвен картон на неговиот соиграч Кисљак кој брзински доби два жолти. Повеќе

Во Германија кик-боксер е фудбалски судија па оди кажи му нешто

На времето имало една анегдота кога генијалниот Дејан Савичевиќ кој го направи Милан европски шампион и кој пцуеше непрестано по судиите на теренот, еднаш опцул некој италијански главен судија а на запрепастување на Дејо овој се свртел и му рекол: „И јас на тебе да ........“. Е со овој судија Курд од Германија не би можел така. Повеќе

Несмасен судија на денот

Натпреварот меѓу Жалгирис и Олимпијакос во рамките на Евролигата донесе една комична ситуација. Судијата успеа да го фаулира тренерот на гостите и тоа го спружи на земја. Повеќе

Најнеочекуваниот гол од пенал падна во Дагестан

Сè имаме видено од белата точка до сега. Пласирана, силна по земја, душмански во средина, статива гол, паненка и сл, ама ова е чуда над чудата, а ништо чудно прват да се случува откако се игра фудбал на планетава. Стрелец на голов кој падна во земјата која се граничи со Русија, Грузија и Азербејџан е судијата. Епа како, епа така. Повеќе