таг: сп 1994

Патот на Роберто Баџо и Италија на Светското 1994

Џанлука Паљука, Паоло Малдини, Франко Барези, Антонио Конте, Дино Баџо, Роберто Баџо - плејада врвни италијански фудбалери кои тргнаа послабо на Мундијалот а потоа маестрално стигнаа до финалето каде се случи легендарниот пенал на „малиот Буда“: Повеќе

Велат дека Ескобар е убиен поради автогол, но приказната е посложена

Иако важел за џентлмен на теренот, чесен и пристоен човек кој одбил да остане во Америка по испаѓањето од Светското и решил да се врати дома меѓу своите Колумбијци, асфалтот немал милост за него. Повеќе

Најлошото отворање на Светско првенство

Промашениот пенал на Роберто Баџо е симбол на САД 1994, ама не го промаши само он цел гол. Во минута и кусур ѕирнете го отворањето од тој Мундијал на кое легендарната пејачка Дајана Рос добива сосема погрешна задача.  Повеќе

Историскиот мундијалски меч кој донесе два рекорди кои тешко се рушат

Кога на 28 јуни се споменува некој спортски настан во рубриката „На денешен ден“, по важност на прво место без конкуренција оди натпревар кој навидум немаше никаква важност, но на крај се издвои како посебен, неповторлив и многу важен. Повеќе

Како Кампос со висина од 168 сантиметри стана врвен голман

Најдобриот голман во историјата на Мексико модата од плажите на Акапулко ја пренесе на теренот и носеше психоделични дресови кои ги заслепуваа напаѓачите. Подоцна вакви дресови облекуваа Симан, Ван дер сар, Чилаверт, Борислав Михајлов... Повеќе

Излетот на Георге Хаџи од Реал во Барса преку Серија Б
Марадона од Карпатите во Бреша

Кога најдобриот романски фудбалер во историјата поради разни околности беше на излезна врата од Реал Мадрид во 1992 година, реши да се пресели во Бреша и да стане клучен играч во романската револуција на Мирчеа Луческу. Повеќе

Страшната акција на Диего и најлудиот коментатор ’94-та

На една од најубавите средби од Мундијалот 1994 година во САД, Аргентина со 4-0 ја збриша Грција. Три парчиња им спакува Габриел Батистута а голот на Марадона во 60-та минута го збудале и коментаторот и самиот Диего кој подоцна го суспендираа поради тоа што паднал на ефедрин. Повеќе

Тато зошто плаче Барези?

Франко Барези го освои Мундијалот во 1982-та како млад 22 годишен фудбалер. Но посакуваше уште еден со кој ќе се простеше од фудбалот како ветеран на 34 години на СП 1994. Неговиот очај низ еден разговор татко - син. Повеќе

Кобниот автогол на Колумбија и убиството на Ескобар

Можеби најдобриот Мундијал во историјата, во САД 1994 остана во сенка на трагичниот настан во Колумбија каде на 2. јули беше убиен бекот на оваа репрезентација поради автоголот со кој Колумбијците испаднаа од САД. Повеќе