таг: шахтјор доњецк

Реал го прими најциркузантскиот гол во ЛШ

Момците на Зинедин Зидан во 85-та минута се спасија од срам против Клуб Бриж кој имаше 0:2 на полувреме. Двојниот стрелец на гостите и на двата гола за ушепртља, а првиот му е антологиска комедија. Шахтјор пак во 95-та минута направи пресврт во Бергамо. Повеќе

Кога ќе легне волеј нема зима

Пријателска во Анталија меѓу данскиот Хобро и Шахтјор Доњецк. Микел Педерсен го отвора резултатот со страшен волеј. Повеќе

Реал се замрзна во Москва, Јунајтед игра колку да игра
Лига на шампиони

Фудбалерите на ЦСКА Москва го направија изненадувањето на вечерта откако го совладаа европскиот шампион 1:0 со гол уште во 65 секунда! Баерн киксна со Ајакс, Рома го прегази шампионот на Чешка со хет-трик на Џеко. Повеќе

Дриблингот на сезоната во Лига на шампиони

Ако синоќа не ја гледавте Рома - Шахтјор, тогаш бидете сигурни дека сте го испуштиле мадафака потегот на сезоната во елитното натпреварување. Го направи Бразилецот Исмаили Дос Сантос, а еден навивач искоментира под видеото: Мене ме боли колено кога го гледам ова. Повеќе

Кој губи има право да го бутне детето за топки преку реклама

Рома слави пласман во четвртфиналето на ЛШ откако со 1-0 го победи Шахтјор. Гостите од Украина (пола екипа Бразилци) изгубија нерви во финишот па Факундо Фереира со сета сила турна едно од децата што собираат топки преку рекламите. Повеќе

Судирот меѓу ултрасите на Рома и Шахтјор

Синоќа во Харков лице во лице се сретнаа не само фудбалерите на Шахтјор и Рома, туку и нивните навивачи. Повеќе

Споменик за Бруно Перес ако Рома оди понатаму со 1:0

Сите зборуваа за чудесната одбрана на Де Хеа кој го спаси Јунајтед од пораз на првиот осминафинален дуел од ЛШ со Севиља. Паралелно на другиот дуел во Доњецк се случи иста, па и бетер по откачена одбрана. Повеќе

Шахтјор со пресврт ја совлада Рома, мирољубиво во Андалузија

Фудбалерите на Шахтјор се изборија за голем пресврт на дуелот со Рома и можат да жалат што нема да патуваат со поголема предност во Рим. Алисон Бекер вечерва бранеше во стилот на неговиот колега Давид Де Хеа, кој не и дозволи на Севиља да реализира чисти шанси. Повеќе

Човекот кој прв го победи Гвардиола сезонава и се облече како Зоро

Уште еден производ на плеадата талентирани португалски тренери. Воспитаник на стариот Жорже Жезус, човек кој направил чуда со анонимниот Пасош де Фереира со кој завршил трет зад Бенфика и Порто. Повеќе