таг: роналдињо

Бразилскиот Трамп кој стана претседател со поддршка од Роналдињо, Кафу и Ривалдо

Фразата “Политиката надвор од спортот“ секогаш била само пуста желба и далеку од вистина. Тоа деновиве се потврди во Браазил каде на претседателски избори победи кандидат околу кој се подели земјата а имуни не останаа ниту спортистите и фудбалските клубови. Повеќе

Стариот добар Џеј-Џеј Окоча прави шоу во Русија

За него еднаш Роналдињо кажа дека е единствениот кој имал повеќе дриблинзи од него. Нигериецот не направи којзнае колку богата кариера ама им остана во сеќавање на сите носталгичари кои ги поздравува од фан зоните во Москва. Повеќе

Официјалниот спот за СП Русија 2018

Ники Џем, Вил Смит и Ера Истрефи ја пејат официјалната химна на Мундијалот. Во спотот се појавува и еден доскорашен фудбалер. Му даде гол на Симан од многу далеку, многу јако дрибла, неженет е и ужива во животот. Кој е тој? Повеќе

10-те најдобри дриблинзи на Роналдињо во кариерата

Бразилецот им правеше толку неудобност на бековите што едвај чекаа да пројде мечот против него и да бидат раат. Повеќе

Денот кога Роналдињо постигна 23 гола на меч кој заврши 23:0

Ако мислевте дека Скудето, Ла Лига, Лига на шампиони, Копа Либертадорес, Златна Топка, Мундијал, Куп на Конфедерации и Копа Америка е врвно достигнување, тоа значи дека не ја знаете добро приказната за Роналдо де Асис Мореира, познат како Роналдињо. Повеќе

Најавата за доаѓањето на волшебникот на Камп Ноу

Почна во Гремио во 1998-ма, а со професионален фудбал заврши во Флуминенсе во 2015-та. Од тогаш игра на егзибициски и хуманитарни натпревари, а денеска брат му соопшти дека и официјално му става крај на спортот во кој беше крал. Повеќе

Во 2001 Роналдињо за малку не потпишал со шкотски Сент Мирен

Во летото 2003-та, Роналдињо премина во Барселона и на „Камп Ноу“ одигра неколку фантастични сезони (посебно 2005/2006), и како да нè спреми за јавлението на Лионел Меси. Повеќе

Бразилецот кој се пропи во Русија, се излечи и чека повик за Светско

Пекол, чистилиште и рај се трите света низ кои поминал симпатичниот висок Бразилец Жо, центарфор кој играше за ЦСКА Москва и Манчестер Сити а од пропаста го извлекол Роналдињо. Повеќе

Роналдињо постигна гол за кој му аплаудираше и голманот

Формата е пролазна, класата вечна. Ете тоа е Роналдињо, кој на хуманитарен меч со своите 37 години ја шибна од 60 метри без око да му трепне. Повеќе