таг: роналд куман

Листот кој стариот лисец Куман му го дал на Ван Дајк после што овој даде гол

„Во нашата земја викаат дека Германија секогаш на крај дава гол, а сега Холандија имаше повеќе среќа да израмни на крајот“, вели Роналд Куман кој раскажа како со еден згужван лист успеале да дадат гол и освојат голем бод. Повеќе

За 20-годишниот Никола кој го сруши Реал Мадрид

Има само 20 години а веќе за кратко време пројде необичен фудбалски пат од Евертон до ЦСКА Москва каде си го најде „своето јато“. Синоќа докажа дека Хрватска не мора да му ја мисли за наследник на Лука Модриќ. Повеќе

Холандија тргнува од нула во потрага по идентитетот

Освен Ван Дајк од Ливерпул за кого дознавме по богатиот трансфер во Ливерпул, Јаспер Цилесен голманот на Барселона и Бас Дост центарфорот кој игра во Спортинг Лисабон, новата фудбалска репрезентација на Холандија е составена од анонимуси кои треба да ја заживеат „Орање“. Повеќе

Кога Куман ја прескокна цела одбрана со се топка

Холандската легенда Роналд Куман беше еден од оние дефанзивци со статистика како напаѓач. Во кариерата збрца вкупно 239 голови, а од нив 88 се за Барселона. Ова е еден од најнеобичните и најнеочекуваните. Повеќе

Мечот Манчестер Сити – Евертон асоцијација на Јохан Кројф

Роналд Куман против Пеп Гвардиола. Меѓусебен дуел кој е непознаница за минатото бидејќи овие две имиња никогаш не биле противници, туку оствариле силно пријателство преку теренот и се радувале заедно во дрим тимот на Барселона. Повеќе

Фудбалерот кој лежеше во затвор поради фаул
Легендарниот грубијан Данкан Фергусон

Како корпулентен расен стрелец на Ренџерс, зад решетките од најголемиот затвор во Шкотска потпишува договор со Евертон. Во Англија ќе стане култен херој поради бескомпромисните дуели поради кои стана рекордер по бројот на црвени картони во Премиер лигата. Повеќе

Музејот со најважните голови на Барселона

Вториот гол на Меси против Баерн Минхен го крена интернетот на нозе, а воедно влезе и на листата најважни голови во историјата на Барселона. Покрај Меси, голови за во музејот на Барса постигнуваа Ромарио, Ривалдо, Иниеста, Куман, Бакеро, Кројф и Роналдо. Повеќе

11 легендарни фотки кои ќе ги гледате повеќе пати

Некои работи од најпопуларната игра на планетава ги паметиме, но со оглед на тоа што ги има многу, а фудбалот не застанува, многу и ни се бришат од меморија. Благодарение на нејзиното височество „архива“ да се потсетиме на една куса листа која сигурно трпи уште многу. Повеќе

Саутемптон покажува како се работи

Премиерлигашот летово ги продаде најважните играчи, но и покрај тоа во моментов е трет на табелата, зад Челси и Манчестер Сити. Роналд Куман се испостави како право решение за изворот на таленти. Повеќе