таг: ријад марез

Лажњак на Марез по кој се самоуништија двајца

Тие имаа најдобра намера, да му ја земат, ама завршија лошо, особено тој едниот кој ни крив ни должен требаше беше соборен на земја од свој колега. Цепки ситуација. Повеќе

Французите немаат дерман од Африканскиот Куп на нации, уапсени 282 лица

Алжир тивко го почна Африканскиот Куп, но како одминува турнирот, ги победија сите противници и стигнаа до финалето. Славјето на овој успех донесе хаос на улиците во Франција. Повеќе

Голот од слободен удар во 95-та минута кој фрли во транс милиони Алжирци

Африканскиот Куп на Нации мораше да стигне до полуфинале за да се нагледаме голови, акции, шанси, пречки, стативи, пенали. Алжир ја совлада Нигерија со 2-1 со страшен гол на Ријад Марез во судиското продолжение (90+5 минута) и фрли во еуфорија милиони Алжирци во земјата и странство (читај Франција). Повеќе

Ријад Марез го посвети голот против Тотенхем на загинатиот газда на Лестер

Градот Лестер и истоимениот фудбалски клуб синоќа се простија од Вичај Шриваданапраба, сопственикот на Лестер кој загина по падот на неговиот хеликоптер во саботата. Синоќа на „Вембли“ се одигра големото дерби Тотенхем - Ман. Сити кое го реши Алжирецот Марез кој го посвети голот на својот некогашен претседател. Повеќе

Ријад Марез со мајка му на промоција во Манчестер Сити

Најдобриот алжирски фудбалер во моментов, Ријад Марез пред неколку дена потпиша со Манчестер Сити и стана еден од најскапите трансфери од кога шеиците го купија англискиот клуб. На потписот на договорот и промоцијата, Марез дошол со мајка му Салиха. Повеќе

Лестер за некого мајка, за Марез маќеа

Во последниот ден од трансфер преодниот рок Ријад Марез неочекувано можеше да премине во Манчестер Сити кој даваше еден куп пари, но Лестер одби. Повеќе

Сахара го бира најдобриот

Африканската фудбалска конфедерација ја објави кратката листа од пет кандидати за наградата најдобар играч на Африка која ќе се доделува на 5 јануари. На списокот го нема Јаја Туре кој беше „претплатен“ на оваа награда. Повеќе

АС ептен ги измеша брзините

Еден од најугледните шпански весници во табелата за освојување гласови за Златната топка, Марез го направи Турчин, Обамејанг Нигериец, а Модриќ Србин. Повеќе

Исто кога ќе помине девојка на улица, или се вртиш или не
Каква е работата на скаутите кои бараат таленти

Секој скаут има свој начин на работа. Критериумите се горе-долу слични, но методите на пристап до бараниот талент се различни. Понекогаш работат буквално како шпиони и гледаат што пие и јаде и каде излегува младиот играч. Повеќе