таг: ријад марез

Дајте му топка за жонглирање, мастика не се враќа во уста

Алжирецот Марез сезонава игра во топ форма за Сити и има 9 гола и 13 асистенции. Тоа што тој го може со топка, го прави и со мастика. Што не верувате? Повеќе

Абе Марез, не си човек ни на наместен квиз да те прати

Скај Спортс на својот Јутјуб канал објави видео од гостување на фудбалерите на Сити, Менди и Ријад Марез. Алжирецот на прашањето кој играч ќе го напушти клубот на крајот од сезоната, вели Давид Силва и Фернандињо. Ај за првиот што е одамна јасно и сам кажа, ама вториот беше во преговори за продолжување на договорот кој му истекува на лето. Повеќе

Лажњак на Марез по кој се самоуништија двајца

Тие имаа најдобра намера, да му ја земат, ама завршија лошо, особено тој едниот кој ни крив ни должен требаше беше соборен на земја од свој колега. Цепки ситуација. Повеќе

Французите немаат дерман од Африканскиот Куп на нации, уапсени 282 лица

Алжир тивко го почна Африканскиот Куп, но како одминува турнирот, ги победија сите противници и стигнаа до финалето. Славјето на овој успех донесе хаос на улиците во Франција. Повеќе

Голот од слободен удар во 95-та минута кој фрли во транс милиони Алжирци

Африканскиот Куп на Нации мораше да стигне до полуфинале за да се нагледаме голови, акции, шанси, пречки, стативи, пенали. Алжир ја совлада Нигерија со 2-1 со страшен гол на Ријад Марез во судиското продолжение (90+5 минута) и фрли во еуфорија милиони Алжирци во земјата и странство (читај Франција). Повеќе

Ријад Марез го посвети голот против Тотенхем на загинатиот газда на Лестер

Градот Лестер и истоимениот фудбалски клуб синоќа се простија од Вичај Шриваданапраба, сопственикот на Лестер кој загина по падот на неговиот хеликоптер во саботата. Синоќа на „Вембли“ се одигра големото дерби Тотенхем - Ман. Сити кое го реши Алжирецот Марез кој го посвети голот на својот некогашен претседател. Повеќе

Ријад Марез со мајка му на промоција во Манчестер Сити

Најдобриот алжирски фудбалер во моментов, Ријад Марез пред неколку дена потпиша со Манчестер Сити и стана еден од најскапите трансфери од кога шеиците го купија англискиот клуб. На потписот на договорот и промоцијата, Марез дошол со мајка му Салиха. Повеќе

Лестер за некого мајка, за Марез маќеа

Во последниот ден од трансфер преодниот рок Ријад Марез неочекувано можеше да премине во Манчестер Сити кој даваше еден куп пари, но Лестер одби. Повеќе

Сахара го бира најдобриот

Африканската фудбалска конфедерација ја објави кратката листа од пет кандидати за наградата најдобар играч на Африка која ќе се доделува на 5 јануари. На списокот го нема Јаја Туре кој беше „претплатен“ на оваа награда. Повеќе