таг: реванш

Кавур ја основа Италија, Масимилјано Алегри ја обедини

Уште од голот на Гросо 2006 во Дортмунд Италија не била обединета како синоќа. Камбекот на Јуве против Атлетико го славеа и честитаа и оние од Рим и од Неапол и од Калабрија. А сè благодарение на човекот кој изнесе најголем товар на грб и ја сработи својата работа. Повеќе

Спалети, стави ја Ванда нека игра против Ајнтрахт на реваншот

Тренерот на Интер ќе има тешка задача да склопи екипа за реваншот со Ајнтрахт Франкфурт во Лига Европа во четврток. По првите 0:0 во Германија, на „Меаца“ нераѕурите ќе бидат практично без пола екипа поради повреди и суспензии. Повеќе

Најдобрите европски тренери сакаат да го сменат правилото за гол на гости

На неодамнешната средба на тренерскиот форум во Нион, елитните тренери побарале од УЕФА да го разгледа предлогот за укинување на правилото „гол на гости“ коешто важи уште од 1965 година. Повеќе

Балотели го бараше Путин во Москва

Утре вечер француска Ница гостува кај Локомотив Москва на реваншот во Лига Европа. Првиот меч дома Французите го изгубија 2:3 иако водеа 2:0, ги чека тежок натпревар ама тоа не му смета на Марио Балотели да биде Марио Балотели. Повеќе

Ракометарките на Вардар со една нога на Фајнал Фор
Лига на шампиони

Без тренерот Ирина Дибирова која што не отпатува во Данска, Вардарки славеа победа на гостувањето кај Мидтјиланд 26:28 и обезбедија мирен реванш. Повеќе

Како Милан го изеде срамот поради лагата на Галијани и Берлускони

Легендата на Росонерите, Алесандро Костакурта ја откри вистината околу одлуката на потпретседателот Адриано Галијани пред 25 години да не им дозволи на фудбалерите да ги довршат последните минути од дуелот со Марсеј во четвртфиналето на КЕШ. Повеќе

Сите голови на големиот борец Алем Тоскиќ

Безидејноста на Вардаровите играчи синоќа ги присилуваше кога е најтешко топката да му ја дадат на ветеранот Тоскиќ, кој буквално сам се бореше со цела противничка одбрана и во таква ситуација даде 8 голови. Србинот од следната сезона ќе настапува за словенечкиот тим Горење. Повеќе

Реваншот Кличко - Фјури во мај

Реванш дуелот за титулата светски првак во тешка категорија веројатно ќе се одржи во Обединетите Арапски Емирати во мај. Повеќе

Судиска лакрдија во Кратово

Играа Силекс и Работнички, реванш натпревар од Купот на Македонија, а средбата ја одбележи комичниот момент кога судијата Фатон Мустафи досуди пенал за Кратовци. Тргна кон тој што го направи фаулот, но кога се сетил дека тој веќе има еден картон, му даде жолт на сосема трет играч. Повеќе