таг: Пулицерова награда

Кендрик Ламар доби Пулицер!
Да не беше глупо ќе ставевме повеќе извичници

Прв пат во 75-годишната историја на престижната награда, која се доделува во областа на новинарството, книжевноста и музиката, во последната категорија признанието не го доби дело од џез или од класика. Албумот Damn на Ламар, за кого ја доби наградата, како и целото негово творештво, додуша е мешавина од многу нешта. Повеќе

Пулицер 2017: Студија за принудно исселување на сиромашните во САД

Вчера, 10.04, беа објавени добитниците на Пулицеровата награда за 2017 (деталниот список тука). Најинтересни за нас се оние во категоријата Уметност и книжевност, во која за „генерална нефикција“ наградата ја доби Метју Дезмонд, за книгата „Истерани: сиромаштија и профит во еден американски град“. Повеќе

„Среден пол“ од Џефри Еугенидес
Букбокс читанка

Книгата која ја влечкав со себе на летување и на сите можни патувања од тогаш, со нејзините (скоро) 600 страници oколу празниците веќе ми стежна на совеста. А грижата на совест за непрочитана книга понекогаш е поголема од онаа за непочната диета. Сепак, едното не го исклучува другото - кога ќе ја земете оваа в раце, често ќе заборавате и да јадете. Повеќе

Кој доби Пулицер за 2016?
На стогодишнината од основањето на наградата

Наградите беа објавени вчера (18.04) на Универзитетот Колумбија, а вклучуваат роман кој е мешавина на шпионажа и политичка сатира, албум на џезер кој бил во Скопје и хип-хоп мјузикл. Повеќе

Пулицер 2015-та

Пост енд Куриер од Чарлстон со редакција од околу 80 луѓе и дневен тираж од 85.000 примероци го освои златниот медал на годинешниот Пулицер. Наградата е за серијалот "Додека смртта не нè раздели" во кој го истражуваат домашното насилство и зошто Јужна Каролина е меѓу најсмртоносните држави во САД. Повеќе

Доделени Пулицеровите награди за уметност 2014

Вчера (14.4) беше доделена Пулицеровата во неколку уметнички категории. Очекувано, наградата за белетристика ја однесе Дона Тарт за „Трнарче" (Goldfinch). Жирито во оваа категорија годинава се утепа од читање, бидејќи вкупниот број страници на трите книги кои влегоа во најтесниот избор е 2,000. Повеќе

Најмладата добитничка на Пулицер за музика
Aпстрактен барок

Иако секој Пулицер би требало да има подеднаква тежина, некои од категориите медиумски се неправедно фаворизирани во однос на други. Така, речиси незабележано помина овогодинешниот за музика. Ајде да ја исправиме работата. Повеќе

Фотографите што го освоија Пулицер

Rodrigo Abd, Manu Brabo, Narciso Contreras, Khalil Hamra и Muhammed Muheisen од Асошиејтед Прес ја освоија Пулицеровата награда за "breaking news" фотографија, додека Javier Manzano хонорарец на Франс-прес, го освои Пулицерот за репортажна фотографија. Фото

Пулицер 2012

Објавени годинешните добитници на Пулицеровата награда, за врвни постигнувања во печатеното и онлајн новинарство, литература и музика. Изненадување е недоделувањето на наградата за белетристика, што се случува прв пат по 1977 година. Повеќе