таг: оставка

Шефот на германскиот фудбалски сојуз даде оставка поради непријавен часовник од 6.000 евра

Во германскиот фудбал е бурно време. Рајнхард Гриндел, довчерашниот претседател на Германскиот фудбалски сојуз (DFB), кој го водеше сојузот од 2016-та, дал оставка поради корупциски скандал. Повеќе

Дали Казахстан ќе биде модел за трансфер на власта во Москва?

Ако за Путин се уште има надежи дека на некои избори ќе биде соборен, за Назарбајев такви очекувања не ни имаше. Сепак, Нурсултан една вечер одлучи да излезе на телевизија и да каже - доста е. Сега народ почнува да гледа накај Москва во надеж дека и од таму ќе им дојде слична вест. Повеќе

Просто неверојатни работи се случуваат во Фенербахче

Пучисти, шпиони, поделби, раздор. Трофејниот гигант од Истанбул никако да застане на нозе, а највиновни за тоа се неколку „кртици“ кои работеле да го вратат стариот тренер Коџаман и го „бушеле“ секој нов тренер на клупата. Повеќе

Меркел во вистинско време кажа ауфидерзен

Ретко кога Ангела Меркел звучела толку искрено и отворено. Ова беше јасен говор, беше чесен говор. Беше толку упадливо мудар говор што речиси и ќе поверуваш дека откако таа ќе се повлече од раководење со партијата, таа сака и ќе остане канцелар на Германија до следните избори. Повеќе

Нешто шкрипи во Јувентус штом Ањели го отпушти главниот оперативец

После осум исклучително успешни години во Јувентус, генералниот менаџер Бепе Марота соопшти дека клубот решил да не му продолжи договор и дека одлуката е на претседателот Ањели со кого извесно време не се сложувале околу работата. Наследник Зидан или Паратичи? Повеќе