таг: одмор

Како Меси и Суарез се спремаат за новата сезона

Жонглираат во мал базен и сè е мирно додека децата не почнат да им сметаат па Суарез во еден момент како да вика ’Мрш таму’! Повеќе

Децата летоска треба да се досаѓаат

Постојат бројни активности со кои на детето може да се пополни празнотијата на летните распусти за да не му биде здодевно. Но, ако не му дадете шанса да му е досадно, кога тоа ќе открие што всушност сака?   Повеќе

Марш, как'в Брегзит - вратите ми гу Југославију

Овакој да се секирасмо да не ни се распадне Југославија како што се секирасмо за Брегзит, с'га куде да ни е крај... Повеќе

Барса во лов на трофеи со новото засилување
Што правеше Арда Туран шест месеци без фудбал

Поради суспензијата со која се соочи Барселона, на Турчинот шест месеци не му беше дозволено да игра за клубот кој го засили летово, но тој најде занимација во меѓувреме. Повеќе

Зошто Американците се плашат да користат одмор?

Во Америка е вистинска реткост да работиш во приватна фирма а да имаш платен одмор. А и тие што имаат, не го земаат. Повеќе

Супер си е Албанија
Летни импресии

Идеме во ресторан. Некој кажа: "Супер се јаде и ништо не кошта, морско колку сакаш, све преубаво". Ама да слушаш совети од луѓе за одмор и ресторани без да ги знаеш, да веруваш на ојле дојле е исто како да читаш Трипадвајзор. Не знаеш како јадат дома, колку јадат, каде биле, колку биле и како израснале. Преголема демократија, никој дипломиран, а сите судии. Повеќе

Старецот и морето
Живот је море

Преку ситната рипка, старецот сфаќаше колку сме сите ние ситни риби во животното море. Сфаќаше дека суштината на животот и промените се состојат во сопственото наоѓање на мирот. Повеќе

Никому не му е гајле колку ти било добро на одмор

Социјалната цена на твојот спектакуларно возбудлив одмор од соништата е што на твоите најблиски пријатели им е полесно да те изолираат некој месец, отколку да те слушаат да раскажуваш за тоа како добро си поминал и за тоа едно кафанче што си го нашол. Повеќе

Пред-мор

Некои од тие фините компјутерски компании што нонстоп се во потрага по нови добри вработени, воведува нова пракса - две недели одмор пред прв ден на работа за секој нов вработен. Тоа се вика - пред-мор. Повеќе