таг: одбојка

Иран има халал „да пукне“

По ирански закон машко и женско кои не се во сродство / брак не смеат да имаат никаков физички контакт, а ирански закон важи дури и да си репрезентативка на турнир во Хрватска. Повеќе

Режија, се слушаме?

Заебан момент. Додека се интонираат химните, сите мирно стојат, а ти мораш да моташ кабли и држиш камера кон секој играч поединечно. Повеќе

Македонија се пласираше на Европско првенство во одбојка

Одбојкарите се дискретните херои на почетокот на новата 2019 година. Со убедлив триумф од 3-0 над Унгарија, најдобрите македонски одбојкари го остварија сонот да се пласираат на едно Европско првенство. Повеќе

Ај па до вечер ќе завршите

Женскиве се од Америка, а инаку ги краси страшна упорност, пожртвуваност и концентрација. Нема загубен поен за нив, а ова е еден од најдолгите кои сме ги виделе во одбојката. Го гледаш и мислиш дека нема крај. Повеќе

Спортот кој доживеа најмногу промени а остана убав за гледање

Деновиве одбојката ги нуди најдобрите натпревари од Светското првенство каде останаа врвни репрезентации. Вечерва се играат натпреварите од Final Six, последна фаза пред полуфиналните битки а тоа е шанса овој спорт уште повеќе да се популаризира. Повеќе

Зајцев сервираше 134 км на час и постави светски рекорд

Иван Зајцев има 29 години но веќе може да го вброиме меѓу великаните на светската одбојка. Роден е во Италија, игра за италијанската репрезентација иако има руски корени. Повеќе

Одбојкарски сервис до небо

Италија ја совлада Канада со 2:1 и се пласираше во осминафиналето на одбојкарскиот турнир во Рио. Италијанците предизвика овации на отворена сцена со сервис по кој мислиш дека топката на кров ќе остане. Повеќе

Либеро на денот: Винифер Фернандез
Мотивациониот говор на селекторот на Србија

Одбојкарската репрезентација на Србија синоќа во финалето на Мундиналот во Полска го совлада Бразил со 3:0 и по шест одиграни финалиња стана Светски првак за прв пат во својата историја. Вака изгледаше еден од нивните тајмаутите предводени од нивниот селектор Никола Грбиќ. Повеќе