таг: нов стадион

Откриен проект на една од двете компании за новиот стадион Сан Сиро

Популус е американски гигант, архитектонска компанија која се занимава со проекции и изградба на спортски арени, стадиони, сали. Тие се близу да ја добијат работата од градот Милано и клубовите Интер и Милан, да почнат со изградба на новиот стадион наместо легендарниот Сан Сиро. Повеќе

Ќе се руши легендарниот Сан Сиро - стадион со најбогата историја

Налик на средовековен храм, „Сан Сиро“ претставува величествена арена која не може да се споредува со кој било друг стадион на светот. Гигантски голем, дом на миланското дерби и со големите црвено-црни и сино-црни знамиња по оградите е нашето детство и наша младост. Повеќе

Феноменалната атмосфера на новиот стадион на Тотенхем

Чекаа, чекаа и конечно дочекаа да гледаат фудбал на неверојатно модерниот стадион на Тотенхем, вреден близу милијарда фунти. Хотспур веќе прослави две победи на оваа Арена, од кои една против Манчестер Сити (1:0) во Лигата на шампионите. Повеќе

Необичен начин на точење пиво на новиот стадион на Тотенхем

Тимот од северен Лондон уште пред неколку месеци го заврши новиот модерен стадион, но и натаму игра на „Вембли“ поради некои финеси пред отворањето на новата арена. Повеќе

Германската фудбалска култура е чудо

Нема да погрешиме ако кажеме дека Германците ја имаат можеби најфудбалската култура во Европа. Од неодамна ги прешишаа и Англичаните во посетеност а секој викенд прават работи за кои останатите земји од континентот може само да им завидуваат. Повеќе

За Де Лаурентис стадионот на Наполи е крш како полски нужник, му се сели во Бари

Во пресрет на стартот на Лига на шампиони, претседателот на Наполи Аурелио Де Лаурентис признал дека ама воопшто не му се допаѓа состојбата на стадионот „Сан Паоло“. Повеќе

Операцијата успешна, пациентот Тотенхем
Новиот „Вајт Харт Лејн“ не е готов

Во понеделникот вечерта Тотенхем ги разочара сите кои чекаа да го видат новиот „Вајт Харт Лејн“. Клубот потврди дека го одложува отворањето на неопределено време, а екипата ќе игра уште минимум неколку меча на „Вембли“ како и лани. Повеќе

Новиот стадион на Тотенхем ќе биде чудесен

На 14 мај 2017 година мечот Тотенхем - Манчестер Јунајтед беше последен во историјата одигран на стадионот „Вајт Харт Лејн“. 36-илјадниот стадион отворен во далечната 1899 година го срушија. Повеќе

Како навивачите на Тотенхем се простија од својот храм
Последната сабота на „Вајт Харт Лен“

Премиерлигашкиот меч Тотенхем - Манчестер Јунајтед беше последен во историјата на стадионот „Вајт Харт Лејн“. 36-илјадниот храм на „Мамузите“ отворен во 1899. година, годинава ќе биде срушен. Повеќе