таг: нотр дам

Нотр Дам се крсти во балвани од Гана?

Реставрацијата на опожарената француска катедрала најверојатно ќе миже да биде изведена со граѓа што треба да биде снабдена од обемната подводна шума на Гана. Повеќе

Лекција од реновирањето на Нотр Дам: Не се крстете во богаташи

Ќумурот од пожарот во катедралата уште беше топол кога француските и светските милијардери почнаа да надаваат кој повеќе ќе донира за реставрација на Нотр Дам. На крај беше ветена блесава сума пари, која предизвика спорадични критики (што не ги дадете на сиромашните) и громогласни аплаузи и хвалоспеви од светската публика. И за сега е останато на ветување. Повеќе

Од ветените милиони за обнова на Нотр Дам стигнаа само ветувања

Во деновите по пожарот во Париз француските милијардери, на вџашување на секој сиромашен во државата и пошироко, лицитираа со стотици милиони евра кој ќе даде повеќе пари за обнова на Нотр Дам. До сега никој од нив нема уплатено ни пара. Повеќе

Новиот Нотр Дам со закон ќе биде копија на стариот, до последен детаљ

Францускиот Сенат го одобри надополнувањето на законот за реставрација на катедралата, и според него на Нотр Дам не смее да се смени ниту еден камен, штица или шајка од она што било негова „последна позната визуелна состојба“ пред пожарот. Повеќе

Јемен е доказ дека во очите на Западот не сите Нотрдами се создадени еднакви

Пред некое време целиот свет во живо следеше како се урива дел од францускиот национален идентитет и меѓународниот симбол за Париз. Глетка која со право предизвика сожалување кај светската јавност. По некое време, истата оваа јавност се сврте околу себе. Повеќе

Газдата на Рен кој донираше 100 милиони евра за Нотр Дам и кој гледа фудбал со Селма Хајек

Вест на неделата беше големиот пожар кој ја зафати најпознатата светска катедрала на Пресвета Богородица во Париз. Зданието многу настрада, па голем број луѓе учествуваат во собирање средства за возобновување. Повеќе

Има ли послатко од титула со звукот на сирената

Пази имаш нерешен резултат и 3 секунди напад за да решиш меч вреден титула во националното првенство во САД (НЦАА) и тоа по пауза од 17 години. Ете тоа им успеа на кошаркарките на Нотр Дам, по спектакуларно не можеше да биде. Споменик ќе му кренат на чупево. Повеќе

На кого му пречи стабилен Нотр Дам?

Сопственик на катедралата е француската влада, а нејзин корисник е католичката црква. Првите плаќаат 2 милиони евра годишно, вторите не плаќаат ништо за користење. Севкупно парите не се доволни за ништо освен тековно одржување и крпење. Повеќе

Најдолгиот кошаркарски натпревар

Нотр Дам и Лујвил Кардиналс покажаа зошто во „НЦЦА“ лигата во Америка се игра атрактивна и неизвесна кошарка се до последната секунда. Тоа се двете екипи кои викендов го одиграа најдолгиот кошаркарски меч во историјата на Универзитетската лига кој беше решен дури по пет продолженија, а на крајот Нотр Дем славеше со 104:101. Погледнете како тоа на крајот го доживеаа навивачите. Повеќе