таг: мјузикл

Приказната за тајниот последен проект на Боуви
На годишнината од неговата смрт

Кога добитникот на Пулицер, писателот Мајкл Канингем, добил повик од некој кој се претставил како Дејвид Боуви, мислел дека е зафрканција. Не знаел дека тоа е моментот кога ќе започне едногодишна соработка на мјузикл, кој вклучува вонземјани, маријачи и измислени необјавени песни на Боб Дилан. Еве ја неговата приказна. Повеќе

Мјузикл „Ана Каренина“ на ролерки

Мјузикл според славниот роман на Толстој наскоро ќе ја доживее својата премиера во Москва. И покрај некои необични режисерски решенија, адаптацијата останува верна на оригиналот. Повеќе

Мјузикл по детска книга на Тери Џонс
Храбриот Никобобинус

Познатиот пајтоновец, помеѓу сите негови таленти, го има и оној убаво да раскажува за деца. Една негова книга од 1985 сега се поставува во Лондон, во форма на музичка претстава. Повеќе

Мјузикл во чест на Милан Младеновиќ
љубов

Во театарот Стерија во Вршац се подготвува претстава посветена на прерано починатиот музичар. Повеќе

Мјузикл по мотиви на Кјеркегор
Поп-филозофија

Звучи како скеч од Монти Пајтон, ама во Данска, во чест на 200 годишнината од раѓањето на познатиот филозоф, е направен - мјузикл. Повеќе