таг: македонска кошаркарска федерација

Перо Антиќ е новиот претседател на кошаркарската федерација на Македонија

На достоинствен начин, како и што доликува, без сцените од изминатите избори за прв човек на МКФ, денес најпрославениот македонски кошаркар Перо Антиќ беше избран за претседател. Повеќе

Хрватскиот талент кој поради баба му ќе игра за Македонија

Хрватската јавност е зачудена што 14-годишниот Кршеван Кларица реши да го носи жолто-црвениот дрес на Македонија наместо „коцкестиот“. Воодушевен од приемот во нашата земја, особено во Маврово каде тренирал. Повеќе

Владо Илиевски поднесе иницијатива за смена на Пеце Наумовски

Трката за позицијата прв човек на македонската кошарка влезе во нова етапа, откако Владо Илиевски и официјално реши да се кандидира за претседател. Даниел Димовски се откажува од трката? Повеќе

Среќа во несреќа, Македонија ќе игра квалификации за СП
Квалификации за ЕП

Минималниот пораз од два поени разлика вечерва од Унгарија (63-61) и триумфот на Кипар над Швајцарија ја спаси Македонија од испаѓање во Б Дивизија. Унгарците играа без Ханга и Војвода, но повторно беа подобри од нас. Повеќе

Црни денови ја чекаат македонската кошарка

Македонската кошаркарска репрезентација по сè изгледа нема да игра во квалификациите за СП 2019 во Кина, туку во исто време ќе се обиде од Дивизија Б да се врати во Дивизија А за да евентуално може да игра квалификации за ЕП 2021. До тогаш може само да си свиркаме. Повеќе

МЗТ шампион во сенка на тежок инцидент

По големите вербални дуели меѓу играчите и фрлањето предмети од навивачите, мечот беше прекинат а припадници на ЕБР ја испразнија салата. Имаше и неколку повредени гледачи. МЗТ победи 90:88 и ја освои петтата титула шампион на Македонија. Повеќе

Македонија е исфрлена од квалификациите за ЕП 2017

Меѓународната кошаркарска федерација испрати допис до 14 федерации меѓу кои и нашата со известување дека сите репрезентации на овие членки на ФИБА го губат правото за настап на квалификацискиот циклус. Повеќе

Тимот од Градски парк преку Куманово до 13. куп финале
Куп на Македонија

Кошаркарите на Работнички ќе играат против Кожув во финалето на македонскиот кошаркарски куп, откако вечерва со 76:63 го совладаа Куманово. За центарци тоа ќе биде шанса за осми трофеј од Купот во историјата, а Гевгеличани ќе играат за првиот пехар. Повеќе

Кошаркарите добија нов селектор

Александар Џикиќ и официјално е промовиран за наследник на Алеш Пипан на селекторската позиција во кошаркарската репрезентација на Македонија. Повеќе