таг: мајк тајсон

Приказната за најголемиот преварант и боксерски промотер Дон Кинг

Човекот кој направи милиони со договарање боксерски дуели и кој во болничка постела му донел 50 адвокати на Мухамед Али да потпише дека се откажува од барањето за оштета од 1,1 милион долари. Повеќе

Ѕверот Вајлдер и нокаутот на годината

Дионтеј Вајлдер по десетти пат ја одбрани WBA титулата во тешка категорија, откако во Лас Вегас го нокаутираше Луис Ортиз кој шест рунди боксуваше фантастично. Повеќе

Холифилд за борбата со Тајсон

Одамна беше, сите знаат што се случи, двајцата веќе се смирени, но и тогаш и сега Холифилд е победникот во борбата (тогаш затоа што беше подобар, сега затоа што се нема изерзилено како што тоа знаат луѓе да го направат). Холифилд сега објаснува како дошло до борбата („секој пат кога некој ќе ми се налутеше по дома ми викаше ’едвај чекам да се бориш со Тајсон’“), како сакал инстатно да му врати на Тајсон за гризот и зошто му простил. Повеќе

22 години од легендарната битка кога Тајсон го гризна Холифилд за уво

На 28 јуни 1997 година во Лас Вегас се одржа легендарниот дуел меѓу Мајк Тајсон и Ивандер Холифилд, кога „железниот Мајк“ му откина дел од увото на противникот. Ова се смета за еден од најжестоките моменти во историјата на боксот. Повеќе

Тренинг рутината на Мајк Тајсон (кога беше во најјакото)
Мајк Тајсон, 52 години
Мајк Тајсон ужива на фестивал за марихуана

Далеку од градската врева и боксерските промоции на незгодните менаџери, легендата „свири во труба“ редовно. Повеќе

Тајсон: „Како мал мајка ми ми давала ликер и марихуана за да заспијам побрзо“

Легендарниот боксер гостувал во подкастот на коментаторот на UFC Џо Роган и таму раскажал многу, многу детали од неговиот живот и кариера. Повеќе

На Тајсон ли најде да му оставиш простор

Мајк Тајсон vs Реџи Грос, 1986-та. Десна, лева, десна, лева кутриов ама сето тоа бесцелно. Потоа само дел од секунда го заборави гардот долу и толку треба друже. Повеќе