таг: лисабон

Најтрофејниот трет резервен голман на светот е од Бенфика

Освоил 12 големи трофеи со само 11 натпревари за 13 сезони во составот на Бенфика и важи за најтрофејниот трет резервен голман на светот. Повеќе

Ќе го биде ли посвоениот син на Мадона кој тренира во Бенфика?

Толку била фасцинирана од неговиот талент за фудбал што решила да замине од Њујорк каде немало доволно добри тренери и да се пресели некаде во Европа каде малиот Давид Банда ќе гради фудбалска кариера. Повеќе

Фудбалската школа поради која Мадона од Њујорк се пресели во Лисабон

Оваа школа рудари небрусени бисери и подоцна ги продава илјада пати поскапо отколку што ги купила. Поради кариерата на својот син во таа академија, Мадона решила да живее во главниот град на Португалија. Повеќе

Како Каспер Шмајхел стана шампион како Питер
Од татко на син

Разните патешествија со татко му, му овозможиле на малиот Каспер Шмајхел да учи од најдобрите голмани во тоа време. Имал тежок пат во ниските лиги во Данска, Португалија и Англија а како круна на сè дојде титулата во Премиер лигата со Лестер. Повеќе

Дали постои природно „зло“?

Разликата помеѓу катастрофи предизвикани од ентитети кои не можат да бидат одговорни за нивните последици, и такви за кои се виновни луѓето, е важна тема во историјата на филозофијата. Ваквата поделба претпоставува дека светот на „вишите сили“ и оној на човекот се независни, и дека постојат два типа зло, природно и морално. Kласично „иле“ кога треба некој да се оправда, од доцнење на работа, до жртви во земјотрес или поплава.  Повеќе

Пехарот стигна во Лисабон

Прва од авионот излезе стјуардесата да ги сними присутните навивачи, но брзо сфати дека сите од вратата го чекаат пехарот. Го изнесоа Кристијано Роналдо и селекторот Фернандо Сантош, а потоа сите играчи со отворен автобус тргнаа низ градот. Повеќе

Делириум во фан зоната во Лисабон

По 2004-та Португалија повторно се избори за финале на Европското првенство кое никогаш го нема освоено и покрај тоа што од ЕП 1996 секогаш стигнува до нокаут фазата. Паралелно со навивачите кои беа во Лион, во транс за пласманот во финалето беа и оние во Лисабон. Повеќе

Сабајле учел со синот на Премиерот, навечер тренирал со син на проститутка
Седрик Соареш - Дискретниот херој на Португалија

Роден во јужна Германија, потекнува од семејство имигранти, а детството го минал во контраст од богато и елитно училиште до дружба со сиромашните деца на лисабонските улици. Повеќе

Бенатија го заборавил пасошот и нема да игра во реваншот

Фудбалерите на Баерн Минхен вечерва во Лисабон го играат реваншот од четвртфиналето во ЛШ против Бенфика. Првиот меч заврши 1:0 за Баерн, а Германците на пат тргнале без нивниот главен стопер. Повеќе