таг: лидс јунајтед

Црепот што веќе истетовирал Лидс победник на плејофот 2019

Никогаш не треба да се избрзува како што избрзал овој какодагонаречеме навивач на Лидс на кој му биле доста 0-1 од првиот меч со Дерби пред да чека реванш. Повеќе

Лампард им направи кој последен се смее најслатко се смее

Лидс Јунајтед имаше предност од 0-1 од првиот меч на гости со Дерби. Синоќа на реваншот на домашен терен имаше преполн стадион, огромна поддршка и дури поведе со 1-0 . Ама на крај Дерби Каунти се издигна и на крај славеше со 2-4 за пласман во големото финале од плејофот за пласман во Премиер лига. Повеќе

Совршен британски хумор од навивачите на Лидс до Лампард

Во полуфиналето на баражот за пласман во Премиер лига, Лидс Јунајтед на нашиот Алиоски на гости со 0:1 го совлада Дерби Каунти. Тоа беше доволна причина навивачите на Лидс да го пецнат тренерот на Дерби Френк Лампард за аферата со шпионот кој Марсело Бјелса го прати во нивната база. Повеќе

Ипсвич ли е Испвич ли е?

Легендата Биелса е толку голем цар што во неделата прво им нареди на своите играчи да се тргнат на страна за Астон Вила несметано да даде гол поради тоа што Лидс претходно неферски поведе со 1-0, а после мечот на конференција искрено кажа дека не може да го изговори правилно Ипсвич. Повеќе

Незапамтена случка во англискиот фудбал, Биелса постави стандарди

Во Чемпионшип како по обичај се води голема битка за Премиер лига. Во 45. коло Астон Вила која е во налет, му гостуваше на Лидс на нашиот Алиоски. Повеќе

Чиле со Биелса и Лидс со Биелса играат потполно ист фудбал

Македонскиот репрезентативец Езџан Алиоски го игра најдобриот фудбал во кариерата, благодарение на најдобриот тренер со кој работел досега. Марсело „Ел Локо“ Бјелса сигурно го води Лидс кон Премиер лигата, а убавата игра ја имаше и претходно со Чиле. Повеќе

Доказ зошто тренерот на Лидс, Биелса го викаат „Лудакот“

По 27 одиграни кола во едно од најтврдите првенства на светот, Лидс Јунајтед е прв со 16 победи, 6 нерешени и 5 порази. Тимот во кој број 10 носи нашиот Алиоски има врвен тренер со богато фудбалско минато. Повеќе

Нема понатаму, Англичаните дефинитивно се најлуди навивачи

Толку се спонтатни и добри зафрканти, што просто ти е мерак редовно да го следиш англискиот фудбал во пониските лиги. Она што се случи со Лидс Јунајтед и Дерби е многу смешно. Повеќе

Тајните на Биелса кој направи револуција во Лидс

Познавате ли друг тренер кој има кревет и кујна на терен за да може да спие таму каде сака уствари да живее? Опседнат е и со должината на тревата, а на копачките на играчите им става цртки за да знаат со кој дел да шутираат. И сега појасно ви е зошто го викаат „Лудак“? Кај него е како во војска. Пиво и хамбургер на куково лето. Повеќе