таг: летонија

Интересна случка меѓу Пандев и случаен минувач во Рига

Дечково, Италијанец, бил на патување низ Летонија. Случајно налетал на нашиот капитен и му пришол да се сликаат. Кога му спомнал за карта, Пандев без размислување му нашол и дечково го гледал триумфот на Македонија во кој токму Горан постигна гол. Повеќе

Така се гостува, ги газиш набрзина и си одиш

По ремито против Словенија и Израел, македонската фудбалска репрезентација ја продолжува позитивната гостинска низа. Петте освоени бодови на гости нека бидат мотив плус и за реванш средбите против Полска и Австрија. Повеќе

Девојче, не си ти за дубл, батали

Во нецела недела, Летонката Јелена Остапенко (22) направи 3 глупости при сервис. Прво во женски дубл намерно ѝ сервираше директно во тело на Ализ Корне, а во меѓувреме во мешани двојки, два пати му ја скрши главата на партнерот Роберт Линдштед од Шведска со удари над 120 км/час. Повеќе

Криштопанс сам ја однесе Летонија на прво историско Европско

Во спортот во последно време сме сведоци на луди пресврти и подвизи. Така вечерва ракометната селекција на Летонија, земја во која кошарката е апсолутно спорт број 1, ја совлада Словенија со 25-24 и се пласираше на Европско за првпат во историјата. Најефикасен беше Вардаровиот горостас Даинис Криштопанс со дури 13 гола! Повеќе

Победата на Македонија со Летонија, кога Георгиевски си ја закопа како никој до сега на Градски

Со вечерашниот прв противник во квалификациите за ЕП 2020, не сме се паднале до сега во ниту една квалификациска група. Историјата бележи само една меѓусебна пресметка, онаа кога на пријателски меч дебитираше како селектор Бошко Ѓуровски. Повеќе

Најголемата акробација во Лига на нации ја направи Литванец

Црногорците ја декласираа Литванија на гости во Лигата Ц со 1:4, а домаќините во финишот од средбата го постигнаа почесниот погодок, ако ништо друго барем за ќеиф на душата и уживање за публиката. Ножичките толку беа добри што се изначуди и еден од колегите кој му честиташе. Повеќе

Среќа Грузијциве не утнаа со летонско знаме

Во натпревар од новоформираната фудбалска Лига на нации, Грузија ја пречека Летонија во Тбилиси и за разлика од некои други не го утна знамето па да им стави австриско. Мечот заврши 1-0 со голот на Окриашвили од пенал во 77’ минута. Повеќе

Лудaта тројка на Словенецот Лука Дончиќ

Кошаркарите на Словенија ќе играат во полуфиналето на Европското првенство откако вечерва со 103:97 ја совладаа Летонија. Лудачки меч одигра најталентираниот европски кошаркар Лука Дончиќ кој постигна 26 поени (9/15 од игра), 6 скока и 8 асистенции. Повеќе

Која е малата и безобразна Латвијка во полуфинале на Ролан Гарос

Со големиот триумф над Каролина Вознијацки (12-та во свет), 47. тенисерка на светот Елена Остапенко стана првата Летонка која што стигнала до полуфиналето на славниот Гренд слем турнир во Париз. Повеќе