таг: куп на уефа

За Вардар – Бордо се бегаше од седми час по ликовно

Во ова бедно лето на резултати на македонските екипи во Европа, особено на тутуруткине Шкендија кои се посрамотија со аматери од Естонија, а потоа во Луксембург му одеа главечки на судијата, време е за фини нешта. Повеќе

30 минути Роналдо во Интер

На „Џузепе Меаца“ поминаа илјадници играчи од целиот свет, ама ретко кој беше сакан и гледан како бразилскиот феномен. Повеќе

Јувентус во соработка со Copa пушти ретро дресови во продажба

Навивачите на Јувентус покрај современите, модерни дресови од екипата, сега во својата колекција ќе може да имаат и „амајлија“ од славното минато на „Старата дама“. Ретро дресови боли глава. Повеќе

Партизан се има вратено од 6:2

Ретко кој верува дека Рома може да направи две чуда по ред, ама во историјата стојат и не се забораваат некои луди пресврти. Фудбалерите на Партизан не загубија 5:2 како Рома од Ливерпул, туку 6:2, а на реваншот тепаа 4:0. Се работи за двомеч против КПР во второто коло од Купот на УЕФА во сезоната 1984/1985. Знаете кој го освои? Реал Мадрид. Повеќе

20 години од првиот европски триумф на Победа

Навивач на ФК Победа од Прилеп нѝ испрати легендарно видео парче од 30 јули, 1997-ма. Се работи за првиот триумф на Победа остварен на меѓународна сцена или на вчерашен ден јубилен од 20 години. По поразот од 3:0 во Полска, Победа против Одра славеше 2:1 во претквалификациите од тогашниот Куп на УЕФА, недоволни за пласман во следното коло. Двоен стрелец беше Бразилецот Оливеира, кој потоа ги облече дресовите и на Работнички, Вардар и Шкендија и кој почина на 30 години во 2006-та. Повеќе

Фудбалскиот пат на фотографот и нов тренер на Барса - Ернесто Валверде

Валверде важи за еден од подобрите фудбалери во историјата на Еспањол и жива легенда во градот на фудбалот - Билбао чијашто екипа ја внесе во Лигата на шампионите после цели 16 години. Конечно по три неуспешни обиди, коцките се поклопија и ќе ја води Барселона. Повеќе

Денот кога Галатасарај ја покори Европа

На 17. мај пред 17 години, на стадионот „Паркен Стадиум“ во Копенхаген, најславната генерација во историјата на Галатасарај на пенали го победи Арсенал во финалето на Купот на УЕФА и го освои ова вредно натпреварување. Повеќе

Како Германци го научија Интер да победува

На почетокот на ’90-те, предводени од стариот волк Џовани Трапатони, фудбалерите на Интер доминираа во Европа. Тим составен од ѕвезди како Џузепе Бергоми, Андреас Бреме, Јирген Клинсман, Матеус и Алдо Серена. Повеќе

Како пораз од 10:1 бил прв чекор на Венгер кон величината

Новинарите на англискиот The Telegraph разговарале со другарите од детството на Арсен за почетоците на неговата фудбалска кариера. Повеќе