таг: киево

Рома го има Тоти, Бразил Пеле, Наполи Марадона а Киево Пелисие

Еден од највозрасните активни фудбалери во Европа, 40-годишниот напаѓач на Киево, Серџо Пелисие објави дека по крајот на сезоната завршува со фудбалската кариера. Повеќе

Киево и Барса имаат да ви покажат нешто

Што имаат заедничко овие две екипи колово? Една не иста, ама слична акција во три потези. Колку се само слатки овие голови без многу потење, со две додавања од гол на гол, третиот допир со топка го претворија во погодок. Треба и да ти се погоди акцијата. Повеќе

Офсајд лик: Џан Пјеро Вентура

Сме немале во последно време кого да сместиме во нашата омилена рубрика со офсајд ликови. Ама ете се појави најужасниот италијански селектор кој викендов дебитираше на новата тренерска клупа. Полошо не можеше да помине. Повеќе

Италијанско ќе биде убаво за гледање од многу причини
Серија А

Како ретко кога вљубениците во италијанскиот фудбал имаат многу адути за на маса кога ќе дискутираат со оние кои, додуше со право, слепо им веруваат само на Премиер лига и шпанска Примера. Повеќе

Ти се извинувам што падна на спортска поради моите одбрани

Резултатот меѓу Киево и Рома 0:0 викендов беше изненадување за многу играчи во кладилница кои типуваа на гостите како фаворити. Вистинската пречка беше да се совлада домашниот голман на кој му е глупо што заебал еден дечко на кој сака да му се оддолжи. Повеќе

Колкави плати земаат тренерите во Италија

Не е дека се близу абнормалните суми од англиската Премиер лига, ама па не е и дека слабо земаат. На пример, тренерот на Јувентус Масимилијано Алегри има плата од 7 милиони евра годишно што е астрономска сума во однос на она што го заработуваат тренерите  на тимовите од долниот дел на табелата. Повеќе

Кога Ериберто од Киево лажеше за пасошот

По неверојатното првенство со Киево на Џиџи Делнери, бразилското десно крило потпиша богат договор со Лацио во летото 2002 но трансферот пропадна откако му го откриле правиот идентитет. Повеќе

Најбесмислените 5 трансфери кои можеа да се случат во Серија А

Во очекување на некој хит трансфер за ова лето, одиме со оние кои ќе беа или звучат најапсурдни. Каде ли ќе беше сега Меси и дали ќе беше тоа што е сега, ако во 2002-ра година потпишеше за Комо? Истото важи и за другите. Повеќе

Летечки магариња или стари магариња од Киево

Италијанскиот прволигаш од градот Верона ги има најстарите фудбалери во Топ 5 европските лиги. Просекот на години на „жолто-сините“ од Верона е 32,9. Повеќе