таг: јаја туре

Кога Замбија и Брегот на Слонова Коска шутираа 15 пенали

Африкански Куп на Нации 2012. Финале: Замбија - Брег на Слонова Коска. Едниве аутсајдери, другиве дојдени со браќата Туре, со Дрогба, со Вилфред Бони, со Жервињо. Дидие промашува пенал за победа во второ полувреме, и се оди на пенали. А таму голманите дремнаа. Повеќе

Најбесмислените 5 трансфери кои можеа да се случат во Серија А

Во очекување на некој хит трансфер за ова лето, одиме со оние кои ќе беа или звучат најапсурдни. Каде ли ќе беше сега Меси и дали ќе беше тоа што е сега, ако во 2002-ра година потпишеше за Комо? Истото важи и за другите. Повеќе

Култниот Аргентинец кој стана прва легенда во модерниот Сити
Пабло Забалета

Во овие 9 години откако Забалета е во Сити се менуваа претседатели, тренери, управи, играчи, а само тој никогаш не се смени. Остана борец кој играше за „граѓаните“ дури и кога морал да оди на операција на скршениот нос. Повеќе

Коло Туре се изнаигра на песната за него

Најзаразната мелодија меѓу навивачите во последниве две сезони ги мантра имињата на браќата Коло и Јаја Туре. Песна која што ја потпевнува секој навивач што ќе ја слушне. Чекај да видите како Коло ѝ се израдува додека славеше титула со Селтик во Шкотска. Повеќе

И Оскар од Челси падна во искушение за Кина

Иако има неполни 25 години и е на врвот од кариерата, Бразилецот Оскар го голтна мамецот од Кина вреден 60 милиони фунти и ризикува остатокот од светот да не ја следи неговата кариера ако замине на далечниот исток. Што е негативна страна на трансферот во Кина? Повеќе

Кој е менаџерот Украинец што го нападна Пеп Гвардиола

Менаџерот на Јаја Туре, Димитри Шелук ја продолжи вербалната војна со тренерот на Сити за кого изјави дека кога Туре си одел од Барселона во Сити му рекол: Не оди во тој срање клуб. Пеп бара извинување во спротивно Туре нема да го види зелениот терен цела сезона. Повеќе

Ирците и случајниот минувач

По серијата тешки видеа за гледање од Марсеј, конечно стигна нешто интересно од Франција. Навивачите на Ирска почастиле пиво еден случаен минувач, па му ја испеаа фамозната песна за браќата Коло и Јаја Туре. Повеќе

Ние дресовите, ти Пелегрини оделото

Манчестер Сити се пласираше во квалификациите за ЛШ следната сезона по ремито со Свонси на гости 1:1. На крајот од мечот од последното коло, играчите ги фрлаа дресовите во публика, а истото мораше да го стори и Чилеанскиот тренер Мануел Пелегрини кој претходно ги испразни џебовите. Нов тренер на Сити од јули ќе биде Пеп Гвардиола. Повеќе

Брат за брат, сирење за пари
Историски моменти

Во финалето на англискиот Лига Куп при крајот на февруари, на мечот меѓу Ливерпул и Манчестер Сити се повреди Мамаду Сако и на негово место влезе Коло Туре. Во тој редок историски момент за фоторепортерите, двајца браќа играа еден против друг. Повеќе