таг: гент

Двајца навивачи на Ливерпул место во Генк, отишле во Гент, клубот сега ги кани

Скоро и да не постои човек на кој да му кажеш Ливерпул го тепаше Генк, утредента ќе биде сигурен дали Ливерпул го тепал Генк или Гент, па ќе потпраша. Ама тоа и не е толку голема штета ако се знае што им се случило на двајца скаузери. Повеќе

За малку ќе станел наставник по физичко, викале мал е за фудбал, а сега игра полуфинале

Дека упорноста секогаш се исплати се уверуваме преку фудбалскиот пат на Дрис Мертенс, 169-сантиметри ’високиот’ белгиски крилен напаѓач кој е дефиниција за „лажна деветка“. Повеќе

Како е правилно Генк или Гент?

Едно време за оние помалку упатените постоеше заврзлама со прашањето дали е правилно Ирак или Иран. На фудбалската мапа постојат клубови со потполно или приближно исто име кои те тераат повеќе да размислиш кога ќе се сретнат меѓу себе. Повеќе

Рома се предаде во Лион, реми во грчко-турското дерби

Дури 20 гола паднаа на 5 натпревари во терминот од 21 часот во Лига Европа. Олимпијакос и Бешикташ ќе решаваат во Истанбул, а Лион во судиското продолжение со евроголот на Лаказет ја совлада Рома. Повеќе

Рома оди на Лион, Мурињо и Златан во студениот Ростов
Ждрепка за Лига Европа

По релативно неочекуваните резултати, од Лига Европа се простија Тотенхем, Шахтјор, Атлетик Билбао, Фиорентина и Зенит а паровите за осминафинале попладнево беа извлечени во Нион. Повеќе

Шкендија со гол негатива ќе го чека Гент во Скопје
Плејоф за Лига Европа:

Иако загубија 2:1 на првиот меч од плејофот за ЛЕ против Гент, фудбалерите на македонскиот вицешампион Шкендија имаат убава подлога за историски успех за седум дена во Скопје. На „Градски“ ќе имаат можност да влезат во ЛЕ. Повеќе

Што направи Гент во ЛШ минатата сезона

Тоа што Шкендија ги избегна Шахтјор и Спарта Прага во плејофот од Лига Европа не значи дека им e големо олеснување. Нивниот противник ги доживува најубавите години од својата историја и лани влезе во друштво на најдобрите 8 екипи од Европа. Повеќе

Реал Мадрид не простува промашувања, Волфсбург оди понатаму

Како ретко кој во историјата, фудбалерите на Рома создадоа преку 5 стопостотни шанси, но не реализираа ниту една и Роналдо и компанија ги казнија за тоа. Со вкупни 4:0 Реал Мадрид оди во следната фаза каде се пласираше и Волфсбург. Повеќе

Реал и Волфсбург со една нога во четвртфинале

По домашните победи на ПСЖ и Бенфика, втората осминафинална ноќ во Лигата на шампионите донесе победи за гостинските екипи кои веројатно ќе бидат клучни за пласман во топ 8 фазата. Гол број 89 за Роналдо во Лигата на шампионите.  Видео