таг: ф1 ред бул

Трката од маалските муабети

Една од оние дилеми од клупа од пред зграда. Кој е побрз: Мерцедес СЛ63 АМГ, В8 супервозило спремно како за НАСКАР или Ф1 болид, и да се тркаат 1 круг и болидот да му даде 40 секунди предност на Мерцедесот. Повеќе

Кореографија на Ф1 пит-стоп
Розберг незадржлив, Хамилтон без подиум
Ф1 ГН на Баку

Германскиот пилот Нико Розберг е победник на осмата сезонска трка која се возеше во Азербејџан. Шампионот Хамилтон без подиум. Повеќе

Алфа Ромео одново во Формула 1?

Во 1985. година конструкторскиот тим на Алфа Ромео се повлече официјално од патувачкиот циркус, а од Италија стигнува информација дека шефот на ФЦА Серџо Маркионе сака да ја врати Алфа во Формула 1 за да го засили брендот. Повеќе

Стартува патувачкиот циркус на Формула 1

Новата сезона во Ф1 носи многу нови промени затоа што за прв пат во историјата, болиди во елитниот шампионат ќе возат дури тројца дебитанти, од кои еден малолетен. Најголеми шанси за титулата според букмејкерите им се даваат на Луис Хамилтон и Нико Розберг. Повеќе

Болидот на Верстапен со дополнителна безбедносна налепница
Рикардо изненади на „Жил Вилнев“

Возачот на Ред Бул, Даниел Рикардо ја прекина доминацијата на Мерцедес и стигна до првата победа во својата кариера, во седмата трка оваа сезона во Формула 1, која се возеше за Големата награда во Канада. Повеќе

Фетел е виновен за падот на Ф1

Берни Еклстоун го обвини возачот на Ред Бул дека со неговите победи на последните девет трки од сезоната, гледаноста на Формула 1 драстично опаднала. Повеќе

Фетел победи и на крајот од сезоната

Себастијан Фетел доминираше во текот на целата сезона, а така и ја заврши. Германецот победи и на трката во Бразил. Повеќе