таг: Езџан Алиоски

Совршен британски хумор од навивачите на Лидс до Лампард

Во полуфиналето на баражот за пласман во Премиер лига, Лидс Јунајтед на нашиот Алиоски на гости со 0:1 го совлада Дерби Каунти. Тоа беше доволна причина навивачите на Лидс да го пецнат тренерот на Дерби Френк Лампард за аферата со шпионот кој Марсело Бјелса го прати во нивната база. Повеќе

Чиле со Биелса и Лидс со Биелса играат потполно ист фудбал

Македонскиот репрезентативец Езџан Алиоски го игра најдобриот фудбал во кариерата, благодарение на најдобриот тренер со кој работел досега. Марсело „Ел Локо“ Бјелса сигурно го води Лидс кон Премиер лигата, а убавата игра ја имаше и претходно со Чиле. Повеќе

Лесен залак за Македонија

Македонската фудбалска репрезентација со победа го отвори новиот квалификациски циклус за ЕП 2020. Момците на Игор Ангеловски играа викторија пред голот на Летонија која е 131-ва селекција според рангот на ФИФА и ја решија уште во првото полувреме. Повеќе

Асистенција на Пандев и Алиоски прц 1:0

Само 11 минути и беа доволни на мотивираната Македонија да го отвори резултатот на првиот квалификациски меч за ЕП 2020 против Летонија. Капитенот повлече контра и по лево му сервираше топка на Алиоски кој кроз мишки му ја протна на голманот. Повеќе

Каде и како играат македонските фудбалери по странство

Најголема македонска фудбалска колонија има во Словачка каде нашите момци играат сосема солидно. Покрај стандардните од Топ5 лигите, имаме претставници и во Романија, Израел, Швајцарија, Унгарија, Бугарија, Грција.... Повеќе

Лудачки гол на Алиоски со лоб удар

Фудбалерите на Лидс поведоа против Болтон со 2:1 во 68 минута, а мајсторскиот погодок за второ водство на мечот го постигна македонскиот репрезентативец Езџан Алиоски. Мајсторски, ама и чуден лоб, не знаеш дали гаѓа во гол или нафрлува. Голманот месечар. Повеќе

Доказ зошто тренерот на Лидс, Биелса го викаат „Лудакот“

По 27 одиграни кола во едно од најтврдите првенства на светот, Лидс Јунајтед е прв со 16 победи, 6 нерешени и 5 порази. Тимот во кој број 10 носи нашиот Алиоски има врвен тренер со богато фудбалско минато. Повеќе

Алиоски 2019-та ја почна со гол

Македонскиот репрезентативец убаво ја стартуваше годината и токму на 1 јануари даде гол, но Лидс капитулираше на гостувањето против Нотингем Форест како никогаш сезонава.. Алиоски постигна погодок во втор за 1:2 со што направи пресврт, но тимот на Биелса имаше блекаут и прими три комада за 7 минути. Повеќе

Навивачка на Лидс се расплака поради дрес на Алиоски

Македонскиот репрезентативец Езџан Алиоски им е идол на многу навивачи на Лидс кој сезонава под водство на Биелса ја држи лидерската позиција во Чемпионшип. Внимавајте само како реагираше оваа девојка откако татко и за подарок и купи дрес од Алиоски и тоа од репрезентација. Повеќе