таг: еуро 2016

Европско со хепи-енд

Минатата година сред најголеми протести и палење на пола Париз и околина, во Франција започна европското првенство во фудбал. Иако организацијата далеку поевтина од парите што се даваат за Олимпијади, сепак целата работа ја чинеше Франција сериозни 200 милиони евра. Во тоа време драмата беше дали ќе се извадат парите. Повеќе

Мало големо Португалче
Бајката Исланд

Логика која држи без разлика дали си 300.000 народ или 2 милиони: не сме големи, ама можеме да подаваме топки, можеме да се браниме како тим, и можеме да даваме голови. Другото го знаете. П.С. Една од причините зошто до сега ништо не направиле во фудбал, немале асални игралишта. Повеќе

Од каде му е знаењето на Исланд?

Бројката која е на добар пат да стане еден од најзапаметените факти од Еуро 2016, е дека околу 10% од вкупната популација на Исланд моментално се наоѓа во Франција, и навива за својата репрезентација. Она што чуди е како овој изолиран остров, кој по октомври е достапен само со авион, стана толку добар во фудбал? Повеќе

Минимал Еуро 2016
Толеранција, затоа што парите на сите ви се исти

Мекдоналдс за Еуро 2016 со кампања за помирување, или ако ништо друго барем толеранција меѓу навивачите (бидејќи ретко кој бизнис видел ќар од закрвени навивачки орди).

  Повеќе

150 Руси зад насилството во Марсеј

Француското обвинителство објави дека околу 150 Руси се одговорни за најголемиот дел од насилството што се случи во Марсеј пред натпреварот од Еуро 2016. Повеќе

Штрајкови, протести, поплави и Еуро 2016

Еуро 2016 беше шанса за Французите да излечат одредени стереотипи за самите себе, како тој дека кој што прави тие постојано се на штрајк. За беља, на неколку дена пред првенството тие стварно се на штрајк, кој трае од март, има постојани насилни судири меѓу полицијата и демонстрантите, и нема намера да се смири. Ама ова не им е единствен проблем. Повеќе

Квалификации за Евро 2016: Кој ќе патува во Франција?

Клучни натпревари викендов се играат во Кардиф, Рејкјавик и Зеница. Холандија е под силен притисок, а Фарски Острови ќе бркаат втора сензација во тековните квалификации. Македонија гостува во Жилина. Повеќе